Premiera Raportu ESG 2024 Columbus Energy we współpracy z Fundacją Carbon Footprint
Dziś miała miejsce premiera Raportu Zrównoważonego Rozwoju Columbus Energy za rok 2024. Raport za rok obrotowy 2024 obejmuje okres od stycznia do grudnia 2024 roku i ma taki sam zakres, jak raport finansowy, uwzględniając wszystkie spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Columbus Energy.
To czwarty raport ESG przygotowany we współpracy z Fundacją Carbon Footprint. Columbus od 2020 roku polega na kompetencjach Fundacji w obszarach związanych z ochroną środowiska, kontrolą emisji, zieloną transformacją oraz zrównoważonym rozwojem.
Nowy standard raportowania
Od 2021 r. Grupa Columbus opublikowała raporty zrównoważonego rozwoju, opierając się na międzynarodowych standardach GRI. W bieżącym roku koncentruje swoje wysiłki na dostosowaniu wskaźników do wymagań Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS). Celem tego procesu jest zdobywanie doświadczenia i podnoszenie dojrzałości organizacyjnej firmy w zakresie nowych wymogów raportowych. Przyjęte podejście pozwoli Grupie Columbus sprawnie przejść do pełnej zgodności z regulacjami wynikającymi z Dyrektywy CSRD, które obejmą firmę w kolejnym cyklu raportowania. Przygotowanie do obowiązkowego audytu raportu ESG stanowi kluczowy element strategii Grupy w zakresie zrównoważonego rozwoju, gwarantując rzetelność i transparentność ujawnianych danych.
Przeprowadzona przez Fundację Carbon Footprint analiza podwójnej istotności (ang. Double Materiality Assessment) wskazała istotne kwestie, które są przedmiotem opublikowanego raportu, dominujące okazały się te z obszaru E (Environmental).
Agregacja danych
Columbus od czterech lat prowadzi systematyczny monitoring emisji gazów cieplarnianych, koncentrując się na precyzyjnej agregacji i raportowaniu danych.
Z powodu dynamicznych zmian w regulacjach prawnych oraz nieprzewidywalnych czynników zewnętrznych, w tym globalnej sytuacji polityczno-gospodarczej, konieczne było skupienie się na innych wyzwaniach, które miały bezpośredni wpływ na działalność firmy.
Obecnie Grupa skupia się na dostosowywaniu działań do wymogów prawnych oraz zapewnieniu zgodności z obowiązującymi standardami raportowania. Priorytetem jest rzetelne gromadzenie i raportowanie danych dotyczących emisji, co stanowi fundament do przyszłych działań związanych z redukcją emisji gazów cieplarnianych. Zgromadzone informacje pozwolą na precyzyjne wyznaczenie celów redukcyjnych w przyszłości oraz opracowanie strategii, która będzie opierała się na realnych i mierzalnych wskaźnikach efektywności. Dzięki temu Grupa chce skutecznie zminimalizować swój wpływ na środowisko i przyczynić się do realizacji celów związanych z dekarbonizacją.
Analityka śladu węglowego - Carbon Footprint Foundation
Badanie swoich emisji Grupa Columbus w całości powierzyła Fundacji Carbon Footprint, która agreguje dane o emisjach w trzech zakresach. Dzięki temu badaniu rok do roku spółka ma coraz pełniejszy obraz działalności i wpływu na środowisko. Na tej podstawie systematycznie wyznacza cele redukcyjne, jak również podnosi standardy w obszarze ewidencji i agregacji danych, kluczowych dla raportowania. Analiza śladu węglowego Columbus Energy za rok 2024 wykazuje kontynuację pozytywnego trendu redukcji emisji gazów cieplarnianych. W porównaniu do poprzednich lat firma odnotowała znaczący spadek emisyjności we wszystkich zakresach. Łączna emisja gazów cieplarnianych zmniejszyła się z 26 528,74 t CO2e w 2023 r. do 14 419,33 t CO2e w roku 2024, co stanowi imponujący spadek o ok. 45,7%.
– Praca nad raportem ESG to nie tylko obowiązek regulacyjny – to okazja do integracji wewnętrznej i spojrzenia na organizację z szerszej perspektywy. To proces, który angażuje różne działy, budując mosty między nimi i wzmacniając zrozumienie celów oraz wartości, na których opiera się działalność firmy. Raport ESG pokazuje kondycję firmy również w wymiarze społecznym, środowiskowym i ładu korporacyjnego. Ujawnia mocne strony, ale i obszary wymagające dalszej pracy. Nie da się prowadzić odpowiedzialnego biznesu bez zmierzenia się z tymi wyzwaniami. Otwartość, gotowość do mówienia o trudnościach i przejrzystość działań są dziś miarą dojrzałości organizacji. Świadome przyznanie się do niedoskonałości i jednoczesne pokazanie potrzeby budowy planu działania zwiększa wiarygodność. Bo zrównoważony rozwój nie jest stanem idealnym, lecz procesem, wymagającym refleksji, odwagi i konsekwencji, skomentowała pracę nad raportem Marta Seweryn - Carbon Footprint Data Analysis Manager Fundacji Carbon Footprint.
Kierunki działań
W najbliższych latach Grupa Columbus planuje koncentrować się na dalszym wzmacnianiu działań w obszarze ESG, traktując je jako kluczowy filar zrównoważonego rozwoju. Priorytety obejmują zarówno pogłębianie już wdrożonych procesów, jak i realizację nowych, inicjatyw.
Za przygotowanie Raportu ESG 2024 Columbus Energy odpowiedzialny był zespół specjalistów Fundacji Carbon Footprint: Marta Seweryn, Martyna Zaucha oraz Katarzyna Suchorowiec.
– Fundacja Carbon Footprint jest partnerem zielonej transformacji - ufają nam liderzy. Partnerstwo z Columbus Energy to kolejny już rok owocnej i wielopoziomowej współpracy w zakresie śladu węglowego, ESG i kwestii środowiskowych. Dziękujemy Grupie Columbus za partnerstwo strategiczne. Taka relacja ma sens i jest źródłem synergii, skomentowała partnerstwo Agnieszka Tomasik - Communications Manager Fundacji Carbon Footprint.
Pełna treść Raportu Zrównoważonego Rozwoju jest dostępna pod tym linkiem:https://group.columbusenergy.com/wp-content/uploads/2025/04/Columbus-Energy_ESG_2024.pdf
W sprawach związanych z komunikacją zapraszam do kontaktu:
Agnieszka Tomasik, Communications Manager
a.tomasik@carbonfootprintfoundation.com, tel: 695 888 090