Wakacje mogą być ciekawsze i mądrzejsze, oby tak samo stało się z polską szkołą. Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego EFC ma przepis na wakacje dla młodych ludzi, które wzmacniają i ciało, i ducha. Wakacje EFC dla jej wybitnych stypendystów ruszają już 14 lipca w Rucianem-Nidzie. Powstanie z tego opis standardu "Kreatywne Wakacje", który zostanie przekazany wszystkim instytucjom edukacyjnym.
Wakacje mogą być ciekawsze i mądrzejsze, oby tak samo stało się z polską szkołą. Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego EFC ma przepis na wakacje dla młodych ludzi, które wzmacniają i ciało, i ducha. Bez siedzenia godzinami w dusznych salach wykładowych i bez sportowego drylu. Wakacje EFC ruszają już 14 lipca. Te 11 niezapomnianych dni w życiu Stypendystów Fundacji EFC zostanie opisane, jako standard „Kreatywne Wakacje” i przekazany wielu instytucjom w Polsce, tak by służył też innym.
– Wyobraźmy sobie wakacyjny dzień nastoletniego człowieka, w którym spotyka niesamowite osobowości ze świata nauki, dowiaduje się absolutnie rewolucyjnych dla niego rzeczy. Do tego nauka żeglowania, historia sztuki, tajemnice fizyki kwantowej, CERN-u – tłumaczy Igor Czernecki, członek Rady EFC.
120 Stypendystów Fundacji EFC zjedzie do Rucianego-Nidy. Wiele dni będzie się kończyć warsztatami montażowymi dla młodych ludzi zafascynowanych filmem. Gośćmi specjalnymi, którzy poprowadzą zajęcia dla Stypendystów, będą: Grażyna Czetwertyńska (edukacja), dr Wojciech Kulesza (psychologia społeczna), Mikołaj Golachowski (Antarktyda), Jakub Rajkiewicz (motywacja), prof. Agnieszka Zalewska (CERN), prof. Kacper Zalewski (fizyka kwantowa), prof. Jan Hartman (filozofia), Zuzanna Kulińska (Amnesty International, prawa człowieka), dr Jolanta Łaba (religioznawstwo), Iwona Pilchowska (statystyka w sporcie) oraz Olga Mielnikiewicz (PAH).
17 lipca na Zamku Ryn odbędzie się specjalna Kolacja Mistrzów. Chodzi nam o to, by nastąpił taki moment, gdy ci, którzy oferują wiedzę, mogą nawiązać bliski kontakt z tymi, którzy dzięki tej wiedzy mają szansę podjąć kluczowe decyzje dla swego przyszłego, dorosłego życia.
– To wybitnie zdolni młodzi ludzie z małych, albo bardzo małych miejscowości. Mieszkając w dużych miastach, często nie zdajemy sobie sprawy, że gdzieś na oddalonym przystanku PKS może właśnie siedzieć przyszły Einstein, Skłodowska-Curie, Chopin, czy Kopernik. Tak łatwo go po prostu przegapić, nie zauważyć. Dlatego my zajmujemy się docieraniem do takich nastolatków i pomaganiem im w dalszym rozwoju – podkreślają koordynatorzy Programu stypendialnego Marzenie o Nauce z Fundacji EFC.