- To, co kształtuje informacje i konsultacje, to nie tylko prawo. To także warunki ekonomiczne, kultura organizacyjna i mentalność – mówił w czasie trójstronnej konferencji 'Prawo do informacji i konsultacji w praktyce w poszerzonej Europie – wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Dagmir Długosz.
W piątek, 12 grudnia 2003 w MGPiPS odbyła się trójstronna konferencja „Prawo do informacji i konsultacji w praktyce w poszerzonej Europie”, współorganizowana przez Międzynarodowe Biuro Pracy oraz Europejską Fundację Poprawy Warunków Życia i Pracy. Wsparcia udzieliła również Fundacja im. Friedricha Eberta Stiftunga. W sobotę, 13 grudnia, w ramach konferencji odbędzie się dyskusja panelowa na temat praktyk dialogu społecznego w przedsiębiorstwach ponadnarodowych.
Konferencja miała na celu przegląd wprowadzania prawa pracowników do informacji i konsultacji w krajach wstępujących do Unii Europejskiej, a także funkcjonowania Europejskich Rad Zakładowych w państwach członkowskich. Omawiając problemy związane z procesem informacji i konsultacji, uczestnicy konferencji dyskutowali o relacjach i podziale zadań między związkami zawodowymi i Europejskimi Radami Zawodowymi oraz ich wpływie na decyzje zarządu przedsiębiorstwa w kontekście nowych rozwiązań prawnych.
Uczestnicy konferencji podkreślali, że współcześnie partycypacja pracownicza jest uważana za bardzo istotną kwestię w zarządzaniu gospodarką. Włączenie pracowników w proces podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie oraz przyjęcie przez nich odpowiedzialności za kształt tych decyzji jest podstawą efektywnej działalności gospodarczej. Ta odpowiedzialność zależy od stopnia, w jaki ta partycypacja jest w danym przedsiębiorstwie wykonywana.
- Formy partycypacji społecznej mogą być różnorakie – od formy decyzyjnej, najmocniejszej, wywierającej największy wpływ na kształt i rezultaty przedsiębiorstwa, po formę negocjacyjną. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie kulturowe, organizacyjne, polityczne poszczególnych krajów, za minimalny standard uważa się formę informacyjną i konsultacyjną. Przedmiotem tej partycypacji mogą być strategiczne cele firmy, podział zysków, polityka personalna, bezpieczeństwo i higiena pracy – mówił minister Długosz.
Dyrektywy europejskie dotyczące partycypacji pracowniczej dają niezbędną swobodę i ustanawiają standardy minimalne w tym zakresie. Rozwiązania krajowe mogą być szersze niż rozwiązania proponowane w legislacji europejskiej. Polska już przyjęła ustawę o europejskich radach zakładowych, ale wciąż przed nami prace legislacyjne dotyczące wdrożenia ustawy, która implementuje postanowienia dyrektywy o konsultacji i informacji w Europie. - Samo przyjęcie aktów prawnych nie wystarczy, konieczna jest także zmiana w sferze wartości społecznych oraz kultury organizacyjnej firm – zaznaczał minister Długosz. - Jedno jest pewne – przyjęcie nowych rozwiązań przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej niesie za sobą duże zmiany.
Sally Paxton, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Dialogu Społecznego w Międzynarodowym Biurze Pracy podkreślała, że Międzynarodowa Organizacja Pracy jest jedyną światową organizacją trójstronną. – Staramy się rozwijać dialog na wszystkich poziomach – w przedsiębiorstwie, kraju i na świecie. Dialog bowiem jest najlepszym sposobem konfrontowania problemów pracowników, pracodawców i rządu – mówiła dyr. Paxton. W jej opinii udział partnerów społecznych w dialogu powoduje poczucie odpowiedzialności za podjęte decyzje. Nie ma uniwersalnego modelu dialogu, każdy kraj musi wypracować własne rozwiązania w tym zakresie.
– ERZ powstają w różnym zasięgu już od kilku lat, istnieją w jednej trzeciej firm, które w przyszłości będą zobowiązane do ich utworzenia – dodawał Ryszard Łepik, wiceprzewodniczący OPZZ.
Wszyscy partnerzy społeczni podkreślali, że przygotowywana ustawa o prawie do informacji i konsultacji jest potrzeba. W pracach nad ustawą przydatne będzie wsparcie Europejskiej Fundacji Poprawy Warunków Życia i Pracy. Reprezentująca Fundację Stavroula Demetriades, przedstawiając zadania Fundacji powiedziała: - Oceniamy warunki pracy i życia w poszczególnych krajach, przewidujemy trendy i dostarczamy wiedzy niezbędnej do przygotowania dialogu społecznego, rokowań zbiorowych i konsultacji społecznych.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele administracji państwowej, organizacji pracodawców oraz związków zawodowych krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz reprezentanci Międzynarodowej Organizacji Pracy, Europejskiej Fundacji Poprawy Warunków Życia i Pracy i Komisji Europejskiej.
Źródło: Biuro Prasowe MGPiPS