Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Mimo, że system zabezpieczeń społecznych w Europie należy do najbardziej rozwiniętych na świecie, to jednak wciąż zbyt wielu Europejczyków żyje w biedzie. Dlatego w styczniu, wraz z początkiem prezydencji hiszpańskiej w Unii Europejskiej, ogłoszono ustanowienie roku 2010 Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.
Już w 2000 r., przyjmując Strategię Lizbońską, UE zobowiązała się przyczynić się zdecydowanie do wyeliminowania biedy do roku 2010. Tak się nie stało. Obecny stan rzeczy jest zaprzeczeniem solidarności i społecznej sprawiedliwości, najważniejszych wartości budujących Unię Europejską.
- 79 milionów Europejczyków czyli 16% mieszkańców Unii Europejskiej żyje poniżej granicy ubóstwa (ustalonego jako 60% średnich zarobków krajowych).
- Jeden na dziesięciu obywateli UE żyje w gospodarstwie, w którym nikt nie pracuje.
- Posiadanie pracy nie daje w Europie gwarancji, że nie doświadczy się biedy – 8% Europejczyków pracuje, a i tak cierpi biedę.
- W większości państw Europy na biedę najbardziej narażone są dzieci (19%), a także osoby starsze (20%).
- Największy odsetek osób zagrożonych popadnięciem w ubóstwo jest na Łotwie (26%), w Rumunii (23%), Bułgarii (21%), Grecji, Hiszpanii i Litwie (po 20%); najmniej w Czechach (9%), Holandii i Słowacji (po 11%), Danii, Węgrzech, Austrii, Słowenii i Szwecji (po 12%).
- Aż 73% Europejczyków jest zdania, że bieda jest szeroko rozpowszechniona w ich kraju, 25% ma przeciwne zdanie (w Polsce 71% w stosunku do 24%).
- Najwięcej - 24% Europejczyków za biedę uznaje stan, gdy nie można w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, dla 22% to brak podstawowych dóbr, dla 21% - konieczność korzystania z pomocy organizacji charytatywnych i pomocy społecznej.
- 84% Europejczyków uważa, że liczba ludzi ubogich w ciągu ostatnich 3 latach w ich kraju wzrosła
- 89% Europejczyków uważa, że rząd ich kraju powinien pilnie rozwiązać problem biedy, 74% uznaje, że Unia Europejska gra ważną rolę w walce z ubóstwem.
- Bezrobotni są przez Europejczyków najczęściej uznawani za najbardziej narażonych na popadnięcie w biedę (wskazuje ich 53%), 41% wskazało osoby starsze, 31% osoby z niskimi kwalifikacjami.
Więcej na temat biedy i społecznego wykluczenia w badaniu Eurobarometr „Eurobarometer Survey on Poverty and Social Exclusion 2009”
Więcej na temat Roku Walki z ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym na stronie: www.2010againstpoverty.eu.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.