Prawda na temat sektora hodowlanego w najnowszym raporcie Posłanki do PE dr Sylwii Spurek
Doktorka Sylwia Spurek, Posłanka do Parlamentu Europejskiego, jedyna polityczka otwarcie i odważnie walcząca o prawa zwierząt i prawa człowieka w kontekście obecnego nieetycznego systemu żywnościowego, otwiera społeczną debatę w swojej najnowszej publikacji — tzw. Białej Księdze sektora hodowlanego, czyli “Smród, krew i łzy. Włącz myślenie, bądź zmianą.”
„Niniejszą publikację dedykuję wszystkim ofiarom sektora hodowlanego — mięsnego, mleczarskiego, jajczarskiego. Ludziom żyjącym w sąsiedztwie ferm, osobom zagrożonym ubóstwem i skazanym na niezdrową, nieetyczną, niezrównoważoną żywność. Miliardom zwierząt pozaludzkich, które współczesny model polityczny i gospodarczy zamienia w produkty, surowce, przedmioty obrotu gospodarczego. Środowisku naturalnemu, które nazywamy dziedzictwem, a jednocześnie każdego dnia bezrefleksyjnie eksploatujemy, zatruwamy, doprowadzamy do ginięcia całych ekosystemów. Osobom pracującym na fermach i w rzeźniach, których zdrowie psychiczne i fizyczne jest codziennie narażane, które pracują w traumie, smrodzie, zanieczyszczeniach. Jednocześnie dziękuję wszystkim tym, którzy na ulicach, w mediach, na uczelniach, w sądach walczą o sprawiedliwy, etyczny, zrównoważony świat”.
Tak Doktorka Sylwia Spurek, Posłanka do Parlamentu Europejskiego, jedyna polityczka otwarcie i odważnie walcząca o prawa zwierząt i prawa człowieka w kontekście obecnego nieetycznego systemu żywnościowego, otwiera społeczną debatę w swojej najnowszej publikacji — tzw. Białej Księdze sektora hodowlanego, czyli „Smród, krew i łzy. Włącz myślenie, bądź zmianą”.
Holistyczny raport — dla wszystkich zwierząt
Posłanka stworzyła publikację, która jest poparta faktami naukowymi z dziedzin biologii, wirusologii, weterynarii, chemii i ekologii, która jest pasjonującą, choć przerażającą opowieścią o tym, co dzisiaj robimy zwierzętom i sobie samym, pozostając przy żywnościowym status quo.
Ta lektura zadziwia, szokuje, prowokuje. I dzięki temu spełnia swoją rolę — informuje, edukuje i aktywizuje. Czytelnicy i czytelniczki nie mogą przejść obojętnie obok statystyk i szacunków, na jakie powołuje się Doktorka Sylwia Spurek. Posłanka trafia do odbiorców, odbiorczyń przez dialog o charakterze popularnonaukowym, ale zachęcającym do przyjmowania perspektywy i jednocześnie bardzo trafnie obrazującym problem, jakim jest obecnie kryzys ekologiczny, etyczny i zdrowotny. Ta książka ilustruje wystarczająco wyraźnie i dosadnie, jak istotnym jest, by zacząć łączyć kropki, tak jak Posłanka do Parlamentu Europejskiego Doktorka Sylwia Spurek puentuje:
„Musimy zrozumieć, że środowisko naturalne, społeczeństwo, gospodarka, świat zwierząt innych niż ludzie — to system naczyń połączonych. Zmiany klimatyczne, spadek bioróżnorodności, zagłada dzikiej przyrody, rozwój chorób cywilizacyjnych, rozpoczęta na naszych oczach sztafeta pochodzących od zwierząt pandemii, codzienne cierpienie miliardów istot — tak kończy się eksploatacja i zabijanie zwierząt. Żeby to zmienić, musimy świadomie tworzyć nowy system żywnościowy, zamiast szukać prowizorek.”
Nasz talerz nie jest prywatny
2022 to kolejny rok naznaczony pandemią. To rok, w którym zmagamy się z wojną w Ukrainie i kryzysem gospodarczym. To kolejny rok, kiedy transformacja systemu żywnościowego jest spychana na dalszy plan.
W dyskusji na temat produkcji żywności, musimy zadać sobie pytanie, dlaczego wciąż, w Unii Europejskiej, liderce światowej polityki zrównoważonego rozwoju, nie odchodzimy od promocji diety, zawierającej produkty zwierzęce, które szkodzą naszemu zdrowiu i dla których jest lepsza alternatywa?
„To system musi się zmienić, a nie ludzie”
Dlaczego wciąż odpowiedzialność za zmianę systemu żywnościowego ma spoczywać na barkach konsumentek i konsumentów?
Jako obywatele i obywatelki możemy przestać używać słomek, zmniejszyć konsumpcję mięsa lub ją wykluczyć, możemy szukać ekologicznych i etycznych alternatyw dla nabiału zwierzęcego. Ale nie zmienimy tym sposobem całego, ogromnego, wartego miliardy systemu, w jaki produkujemy i dystrybuujemy żywność. Jako Green REV Institute, czyli pierwszy wegański, progresywny think tank w Polsce, wierzymy, że ta zmiana, kluczowa i potrzebna na już, musi mieć charakter systemowy. Podobnego zdania jest Posłanka Doktorka Sylwia Spurek:
„Czy tu i teraz potrafimy to zrobić? Tak, ale brakuje woli politycznej i odwagi oraz decydentów i decydentek, którzy i które ponad pragmatyzm sondażowy przedkładają przyszłość ludzi i planety. Przeciwnicy i przeciwniczki zmiany podadzą oczywiście długą listę innych potrzeb, by pokazać, ile jeszcze jest do zrobienia i jak dużo czasu na to trzeba”.
Finansujemy business as usual
Posłanka do Parlamentu Europejskiego Doktorka Sylwia Spurek w “Smród, krew i łzy. Włącz myślenie, bądź zmianą.” trafnie nazywa obecne wyzwania i problemy, które tworzy nieefektywny, ale dofinansowywany przez Unię Europejską, przemysł zwierzęcy:
„Wiodącą częścią klimatycznego denializmu, obszarem działania polityki i gospodarki, którego negatywne oddziaływanie jest nadal relatywizowane i pomijane, jest rolnictwo, a właściwie przemysł rolny, bo to, co Unia Europejska zafundowała nam w ramach dumnie nazywanej Wspólnej Polityki Rolnej, trudno w 2022 r. nazwać rolnictwem. Nauka nie ma tu wątpliwości i przemysł rolny lokuje zaraz obok energetyki węglowej i tradycyjnego transportu jako współwinnego zmian klimatycznych i zbliżającej się katastrofy.”
Niestety, nadal w 2022 roku, polityka Unii Europejskiej nie odzwierciedla negatywnych aspektów związanych z produkcją i konsumpcją produktów zwierzęcych w odniesieniu do kosztów środowiskowych, zdrowotnych, społecznych i etycznych, czyniąc głoszone przez UE postulaty pustymi słowami bez pokrycia w działaniu.
Dzięki takim publikacjom, jak „Smród, krew i łzy. Włącz myślenie, bądź zmianą” jako obywatele, obywatelki, przedstawiciele, przedstawicielki organizacji społeczeństwa obywatelskiego mamy szansę poznać jak wiele argumentów stoi za koniecznością transformacji systemu żywnościowego. Jako przedstawicielka Green REV Institute i koalicji Future Food 4 Climate, pierwszej koalicji zrzeszającej organizacje pozarządowe działające dla naprawy systemu żywnościowego, uważam to za niezmiernie ważne w walce o prawa człowieka i prawa zwierząt, w działalności rzeczniczej i strażniczej dla klimatu, zwierząt i ludzi.
Publikacja jest darmowa i dostępna dla wszystkich!
Darmowa publikacja w polskiej wersji językowej jest dostępna w wersji elektronicznej i papierowej. Książkę można zamawiać, pisząc na adres mailowy Posłanki do PE Dr. Sylwii Spurek poslanka@sylwiaspurek.pl, zaś e-book dostępny jest do pobrania na stronie internetowej.
W imieniu Green REV Institute oraz koalicji Future Food 4 Climate, a także prywatnie jako weganka i aktywistka prozwierzęca, Ewelina Łobodziec, serdecznie zachęcam do pobrania i zapoznania się z raportem.
O Green REV Institute i koalicji Future Food 4 Climate
Green REV Institute działa od 2014 r. Jest operatorem koalicji Future Food 4 Climate, pierwszej koalicji, która działa rzeczniczo dla transformacji systemu żywności. W 2021 wyprodukował dokument Wegańska Warszawa, który był wyświetlany na 10 festiwalach na całym świecie. Jest organizatorem European Vegan Summit, który jako pierwsze takie wydarzenie jest platformą debaty łączącej kropki między polityką, aktywizmem, nauką, mediami i biznesem w świetle weganizmu i praw zwierząt. Obecnie prowadzi rzecznictwo dla dostępności roślinnych, wegańskich posiłków w placówkach oświatowych i działa dla wprowadzenia legislacji na poziomie UE i krajowym dla zrównoważonego systemu żywnościowego. Jest organizacją członkowską 50by40, European Vegetarian Union, Eurogroup for Animals, TAPP Coalition, Aquatic Animal Alliance, World Federation for Animals oraz Plant Europe, jedną z 10 NGO w ramach EU Platform on Animal Welfare, organizacją akredytowaną przy Programie Środowiskowym ONZ. Działa dla przyszłości, włączając młode osoby do działań systemowych.
Źródło: Green REV Institute