Internet to codzienność dzieci i młodzieży – daje wiele możliwości, ale niesie też zagrożenia dla ich zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa. W odpowiedzi na te wyzwania UNICEF Polska wsparł pierwszy w kraju Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży. Podczas wydarzenia podkreślano, że punktem wyjścia do rozmów o cyberbezpieczeństwie powinny być prawa dziecka.
Internet – szansa i zagrożenie
Internet może być narzędziem wspierającym realizację praw dziecka – umożliwia dostęp do edukacji, rozwój zainteresowań, komunikację i wyrażanie siebie. Wspiera także dzieci z niepełnosprawnościami. Jednocześnie jednak może naruszać inne prawa, narażając młodych na przemoc, wyzysk, dezinformację czy utratę prywatności. Może również wpływać negatywnie na zdrowie psychiczne.
Głos młodych ma znaczenie
UNICEF Polska podkreśla, że dzieci i młodzież nie powinny być jedynie odbiorcami decyzji – muszą być współtwórcami rozwiązań. Dlatego organizacja aktywnie wsparła Fundację Pole Dialogu w przygotowaniu Panelu Obywatelskiego Dzieci i Młodzieży. Wydarzenie to wpisuje się w wizję budowania społeczeństwa, w którym prawa dziecka są podstawą, a młodzi ludzie mają realny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość.
Podczas części edukacyjnej panelu, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wiedzą ekspercką i lepiej zrozumieć temat zagrożeń w sieci. Dzięki temu mogli odpowiedzieć na pytanie:
„Gdybyś był(a) odpowiedzialny(a) za uczynienie internetu bezpieczniejszym dla młodych ludzi, co zrobił(a)byś, aby chronić siebie i swoich przyjaciół przed szkodliwymi treściami?”.
Ochrona tak – ale z poszanowaniem praw
– Budując zasady bezpieczeństwa w internecie, musimy pamiętać, że nie mogą one odbierać dzieciom innych praw – takich jak wolność, rozwój, dostęp do informacji czy swoboda wypowiedzi. Bezpieczeństwo nie może oznaczać nadmiernej kontroli ani ograniczeń – mówiła Agnieszka Gołębiowska, Kierowniczka Zespołu Edukacji i Partycypacji UNICEF Polska. – Kluczowe jest zachowanie równowagi między ochroną a poszanowaniem praw, między bezpieczeństwem a wolnością – podkreśliła.
Co dalej?
W dniach 12–13 kwietnia odbędzie się druga, deliberacyjna część panelu. Młodzi uczestnicy i uczestniczki będą wspólnie pracować nad konkretnymi rekomendacjami dla Ministerstwa Cyfryzacji, które prowadzi konsultacje ustawy o ochronie przed szkodliwymi treściami w sieci.
Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży wzorowany jest na międzynarodowej metodzie paneli obywatelskich. To narzędzie edukacyjne i rozwojowe, które wzmacnia poczucie sprawczości młodych ludzi. Umożliwia im realny udział w tworzeniu prawa, które ich dotyczy i wpływa na ich codzienne życie.
Źródło: Stowarzyszenie Polski Komitet Narodowy UNICEF