Ponad pół miliona kobiet umiera każdego roku z powodu komplikacji związanych z ciążą i porodem - jedna na minutę. Większości tych zgonów można byłoby zapobiec. Powikłania są w dużym stopniu nieprzewidywalne, ale można je leczyć.
Zdecydowana liczba kobiet, które umierają, ma słabe zdrowie i pochodzi z państw rozwijających się. W niektórych krajach Europy Zachodniej, w okresie ciąży lub porodu umiera jedna kobieta na 25.000. Ale w Afryce Subsaharyjskiej, ryzyko śmiertelności przyszłych matek wynosi 1 na 26, a w niektórych krajach tego regionu 1 na 7. W bogatych państwach, nieproporcjonalna liczba kobiet, które umierają, pochodzi z ubogich i zepchniętych na margines społeczności.
Do Milenijnych Celów Rozwoju ONZ (UN Millennium Development Goals) uzgodnionych na szczeblach międzynarodowych należy m.in. zmniejszenie ubóstwa. Milenijny Cel Rozwoju ONZ nr 5 zmierza do ograniczenia śmiertelności ciężarnych kobiet o 75 procent od roku 1990 do roku 2015. Jednak niewiele krajów jest na drodze do jego osiągnięcia. W Afryce Subsaharyjskiej, gdzie problem jest najbardziej dotkliwy, postępy są niewielkie.
Unia Afrykańska (AU) prowadzi różne polityki, inicjatywy i plany działania, w których państwa członkowskie zobowiązały się do rozwiązania problemu umieralności w Afryce. Zobowiązania te mają potencjał tworzenia rzeczywistych praw kobiet i dziewcząt. Są one zapisane w regionalnym ustawodawstwie oraz międzynarodowych aktach prawnych, w tym Protokole w sprawie praw kobiet w Afryce. Jednakże nadal istnieją poważne luki w realizacji tych zobowiązań.
Unia Afrykańska postanowiła skupić się na zdrowiu przyszłych matek podczas zbliżającej się Sesji Zwyczajnej Zgromadzenia Szefów Państw i Rządów Unii Afrykańskiej, które odbędzie się w Kampali od 25 do 27 lipca 2010 roku.
http://www.amnesty.org/en/campaigns/demand-dignity/issues/maternal-mortality
http://apps.facebook.com/causes/petitions/478?page=14
Źródło: Amnesty International