Uzbrojeni w dekoracyjny filc, igły i nici, ale przede wszystkim chętni do pomocy, wolontariusze łódzkiego oddziału firmy BSH ruszyli na sale Kliniki Kardiologii i Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, gdzie od 12 lutego uczą małych pacjentów rękodzieła. To jeden z pomysłów, jakie zgłosili pracownicy
w ramach wolontariatu pracowniczego.
Projekt będzie realizowany do końca marca, a zaangażowało się w niego 25 osób, które podzielono na pary lub trójki. Pracownicy przeszli przeszkolenie z rękodzieła filcowego. Nauczyli się różnych technik, które teraz mogą wykorzystywać pracując z dziećmi przebywającymi w Klinice Kardiologii i Kardiochirurgii w CZMP w Łodzi. W ten sposób, pod okiem personelu szpitala, powstają filcowe przytulanki, spinki do włosów, pierścionki, zakładki do książek i wiele innych dzieł tworzonych, na podstawie wskazówek wolontariuszy, przez zaciekawionych pacjentów i ich rodziny. – Dla dzieci pobyt w szpitalu jest stresujący, dlatego chcemy dodać im otuchy i stworzyć namiastkę domowej atmosfery – mówi Aleksandra Wójt, przedstawiciel BSH, organizatora akcji.
Współpraca z CZMP to inicjatywa pracownicza, która znalazła się wśród pomysłów zgłoszonych przez pracowników firmy do konkursu na wolontariat pracowniczy. Ta forma zaangażowania społecznego zdobywa coraz większą popularność w Polsce, chociaż w dalszym ciągu jesteśmy jednym z krajów europejskich o najniższym stopniu zaangażowania (11% według Komunikatu CBOS, Młody, bogaty, wykształcony, religijny – mit polskiego wolontariusza, maj 2011, 24% wynosi wskaźnik dla Europy wg badania Eurobarometru z 2011r.).
Uprawiając tę formę wolontariatu pracownicy nie tylko dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą zyskując poczucie dumy z działania w imię wyższej idei, ale także sami zdobywają nowe kompetencje. Jedną z barier dla wolontariatu w firmach jest przekonanie, że tego rodzaju praca wiąże się z trudnymi sytuacjami i ciężką, wyczerpującą aktywnością. Nie zawsze tak musi być. Firmy próbują pokazywać różne formy wolontariatu, identyfikując różne potrzeby. Często dają pracownikom swobodę w wyborze celu i rodzaju działań.
- Pierwsze relacje wolontariuszy z pobytu w szpitalu były bardzo pozytywne i entuzjastyczne. Widać było, że wielu z nich zderzyło się z zakorzenionymi stereotypami na temat tej pracy. Po zajęciach wysyłali maile do współpracowników zachęcając ich do udziału w akcji – mówi Aleksandra Wójt. – Mam nadzieję, że liczba naszych wolontariuszy będzie rosła i razem będziemy robić coś pożytecznego dla potrzebujących mieszkańców Łodzi – dodaje.
Powołanie wolontariatu pracowniczego jest częścią działań na rzecz lokalnej społeczności podejmowanych przez BSH w Łodzi. Od wielu lat firma wspiera świetlice środowiskowe współorganizując warsztaty dla dzieci w ramach Mobilnego Klubu „mŁODZi z pasją”, a także wspomagając Festiwal „mŁODZI z pasją”, którego pomysłodawcą jest Świetlica Podwórkowa przy Pomorskiej 54 – przyjaciel i partner firmy.
Zajęcia z dziećmi będą się odbywać do 25 lutego.
Źródło: BSH