Praca przyszłości – nowe technologie, wspieranie rozwoju, uwzględnienie wymagań pracowników i pracowniczek oraz otwartość na przedsiębiorczość, to główne wnioski z Akademii Odpowiedzialnego Biznesu 2014. Wydarzenie odbyło się w ramach programu studenckiego Liga Odpowiedzialnego Biznesu (LOB), który w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie.
Rynek pracy stoi przed wyzwaniem zarządzania tak zwanym pokoleniem Y, czyli osobami urodzonymi w latach 80. i 90. minionego wieku. 80 młodych ludzi, przedstawicieli tego pokolenia, wzięło udział w Akademii Odpowiedzialnego Biznesu, która odbyła się w dniach 30-31 maja br. w Warszawie. Była ona okazją do poznania trendów obecnych na rynku pracy, w tym przede wszystkim znaczenia społecznej odpowiedzialności w biznesie. Warsztaty prowadzone m.in. przez przedstawicieli: Siemens, Kompania Piwowarska, Orange, umożliwiły studentom i studentkom zapoznanie się także z dobrymi praktykami tych firm.
CSR a nowe pokolenia w pracy
Eksperci o pracy przyszłości
Więcej o pracy przyszłości uczestnicy Akademii Odpowiedzialnego Biznesu 2014 mogli dowiedzieć się podczas panelu zorganizowanego pierwszego dnia wydarzenia. Wzięli w nim udział Mirella Panek Owsiańska (Forum Odpowiedzialnego Bizensu), dr Bolesław Rok (Akademia Leona Koźmińskiego; PGNIG), Monika Kulik (Orange), Wojciech Albiński (autor książki „Jak czuć się dobrze, gdy Cię wywalą bo że to się stanie, to pewne”) i Paweł Dąbrowa (agencja Bridge, absolwent Ligi Odpowiedzialnego Biznesu).
Mirella Panek-Owsiańska zwróciła uwagę na coraz większą potrzebę równoważenia życia zawodowego z prywatnym przez pracowników. Doświadczenie uczelniane pozwoliło Bolesławowi Rokowi przyznać, że polscy studenci są dużo bardziej nastawieniu na osiągnięcie sukcesu zawodowego w porównaniu ze swoimi „zachodnimi” rówieśnikami, którzy wobec pracy zachowują większy dystans. Podkreślał on również, że przyszłością jest praca własna, która będzie odpowiedzią na konkretne problemy społeczne. Do tego potrzebny jest pomysł na siebie i kształtowanie postaw przedsiębiorczych, czego obecnie brakuje wśród młodych ludzi, stwierdziła prezeska FOB. Paneliści dyskutowali również o kwestiach lifelong learning oraz wartościach wpierających rozwój kariery. Niewątpliwie współcześni pracownicy muszą nastawić się na podnoszenie kompetencji przez całe życie. Zaś w temacie wartości wymienione zostały następujące z nich: poczucie sprawczości i robienia rzeczy ważnych, wolność, wiara i Bóg, rozwój własnych zainteresowań. Dr Bolesław Rok podsumowując wskazał na trzy podstawowe kwestie motywujące do rozwoju zawodowego. Są nimi: powinność moralna, opłacalność, uznanie społeczne.
Akademia Odpowiedzialnego Biznesu to wydarzenia organizowane przez Ligę Odpowiedzialnego Biznesu, program edukacyjny Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Akademia to platforma wymiany doświadczeń między młodymi ludźmi a przedstawicielami różnych środowisk: akademickich, biznesowych oraz organizacji pozarządowych.
www.lob.org.pl
Akademia Odpowiedzialnego Biznesu 2014
Źródło: Forum Odpowiedzialnego Biznesu