Pracowicie zapowiada się 2011 rok w Stowarzyszeniu Wolontariuszy DA DU ze Szczecina. A to wszystko za przyczyną pozytywnych rozstrzygnięć otwartych konkursów ofert, do których stowarzyszenie przystąpiło. Łącznie stowarzyszenie realizować będzie dwa działania dofinansowane z budżetu Miasta Szczecin oraz trzy, które wsparł Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. O szczegółach mogą Państwo przeczytać poniżej.
I. Realizacja zadań publicznych z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego
Głównym celem programu jest prowadzenie warsztatów umiejętności psychospołecznych dla młodzieży z rodzin alkoholowych uwikłanych w przemoc oraz zagrożonych narkomanią z terenu województwa zachodniopomorskiego.
Cele szczegółowe:
• Nabycie wiedzy na temat uzależnień.
• Wzrost umiejętności psychospołecznych i życiowych
• Wykształcenie oraz utrwalenie nowej postawy przeciwnej normom sprzyjającym używaniu substancji psychoaktywnych. Program zakłada pomoc młodym ludziom używającym i nadużywającym szkodliwe substancje psychoaktywne w budowaniu własnej tożsamości opartej na zdrowych sposobach radzenia sobie z problemami wieku dojrzewania. Uczestnicy programu będą pracować nad kształtowaniem nowych postaw wobec zdrowia. W ramach systematycznych zajęć grupowych nabiorą umiejętności właściwego rozpoznawania własnych problemów, nabędą wiedzę o mechanizmach uzależnień, nauczą się skutecznej komunikacji i asertywności, rozwiną samoświadomość (świadomość własnych uczuć, problemów, wartości) będą dążyć do osiągnięcia i utrzymania abstynencji narkotykowej, oraz nauczą się skuteczniej gospodarować wolnym czasem, przez rozwój własnych zainteresowań.
Zadanie realizowane będzie w okresie od 1 marca do 15 listopada 2011 r.
Celem projektu PROFILIADA jest przedstawienie uczestnikom za pomocą odpowiednio dobranych tematycznie dzieł filmowych sytuacji trudnych, stresujących, a nawet dysfunkcyjnych, z jakimi mogą zetknąć się w rzeczywistości: w sytuacjach rodzinnych, życiu szkolnym, w grupach rówieśniczych, za pośrednictwem mediów. Od ponad stu lat film jest trwałym elementem współczesnej kultury, który stworzył swoje własne środki wyrazu i stał się źródłem wiedzy o człowieku i świecie. Jako istotne nowoczesne narzędzie dydaktyczne doskonale wpisuje się koncepcję nowoczesnego nauczania i jest nieocenioną pomocą przy omawianiu trudniejszych zagadnień.
Projekt realizowany będzie poprzez cykl spotkań, złożonych z dwóch elementów edukacyjnych:
• projekcji filmowej (poprzedzonej krótkim wprowadzeniem filmoznawczym, zawierającym informacje
o autorach, inspiracjach, które spowodowały realizację filmu, umieszczenie utworu w kontekście współczesnych konwencji filmowych); • wykładu bądź warsztatów, analizujących przedstawione w filmie problemy psychologiczne i społeczne.
Zadanie realizowane będzie w okresie od 1 marca do 15 listopada 2011 r. Pierwszy seans pn. Matka Teresa od Kotów już 28 marca br. o godzinie 18.00 w Kinie Zamek na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Głównym celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy na temat problemów i zagrożeń związanych z uzależnieniami wśród osób prostytuujących oraz osób homoseksualnych. Poprzez działania środowiskowe wśród tych osób wzrośnie poziom wiedzy na temat skutków przyjmowania środków psychoaktywnych oraz zagrożeń związanych z uzależnieniami. Działania środowiskowe są jedyną bezpośrednią metodą dotarcia do tej grupy i przekazania wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z przyjmowaniem środków psychoaktywnych.
Zadanie realizowane będzie w okresie od 1 marca do 15 listopada 2011 r.
II. Realizacja zadań publicznych z zakresu ochrony i promocji zdrowia, przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym Miasta Szczecin
Głównym celem zadania jest podniesienie poziomu wiedzy na temat szkodliwości substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, leki, dopalacze).
Cele szczegółowe:
- Rozpowszechnienie wiedzy wśród mieszkańców Szczecina na temat negatywnych skutków zażywania środków psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, leki, dopalacze).
- Propagowanie zdrowego stylu życia i spędzania wolnego czasu.
- Propagowanie zmiany szkodliwego zachowania (alkohol, narkotyki, przypadkowy seks) na zdrową, konstruktywną aktywność.
- Dostarczenie wiedzy na temat form pomocy i organizacji zajmujących się problemami narkomanii.
- Propagowanie i popularyzowanie zasad bezpieczniejszego seksu. 6. Zwiększenie poziomu wiedzy na temat chorób przenoszonych droga płciowa – HIV/AIDS, HBV. HCV, Kiła, rzeżączka, Chlamydia.
Zadanie realizowane będzie w okresie od 1 marca do 31 grudnia 2011 r.
Projekt został opracowany z myślą o mieszkańcach Szczecina i zawiera działania skierowane do wszystkich zainteresowanych problematyką w zakresie HIV/AIDS. Swoim zasięgiem obejmuje profilaktykę II i III rzędową. Program ten powstał w wyniku pracy i doświadczeń Stowarzyszenia Wolontariuszy „DA DU”, które działa nieprzerwanie od 1999 roku. W związku z tym, że zakażenie HIV stanowi zagrożenie dla osób podejmujących ryzykowne zachowania a świadomość społeczna jest nadal niewystarczająca, mieszkańcy naszego miasta powinni mieć bieżący dostęp do rzetelnej wiedzy oferowanej przez ekspertów.
Zadanie realizowane będzie w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2011 r.