W piątek, 13 grudnia 2002, rozpoczęła się w Warszawie wizyta europejskich sieci organizacji pozarządowych zrzeszonych w Platformie Społecznej. Wizyta ma bezprecedensowy charakter: po pierwsze większość gości jest po raz pierwszy z wizytą w Polsce, po drugie grupa jest bardzo liczna - reprezentuje większość najważniejszych europejskich sieci, mających siedzibę w Brukseli i reprezentujacych swoje sektory wobec instytucji europejskich. Taką grupę trudno spotkać na co dzień nawet w Brukseli.
Pierwsze spotkanie w Warszawie miało miejsce w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Strona polska w Ministerstwie była reprezentowana przez:
Dagmira Długosza – Szefa Gabinetu Politycznego,
Artura Zawolskiego - Radcę Ministra,
Marię Bielawską - Zastepcę Dyrektora Departamentu Programów Przedakcesyjnych i Strukturalnych
oraz Małgorzatę Lublinską z tego samego departamentu,
Krzysztofa Więckiewicza - Radcę Ministra,
Andrzeja Gorskiego - Głównego Specjalistę w departamencie Analiz i Prognoz Ekonomicznych,
Jana Lacha - Zastępcę Dyrektora Biura Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosporawnych.
Na spotkaniu Platforma przedstawiła założenia swojej polityki wobec poszerzenia Unii Europejskiej oraz wobec NGOs z obecnych krajów kandydujących. Viceprezes Platformy Yannis Vardakastanis (a także szef Europejskiego Forum Niepełnosprawności) mówił o potrzebie realizacji dialogu obywatelskiego, a także o dążeniach Paltformy, by zapisy o takim dialogu zostały umieszone w Traktacie UE. Dagmir Długosz przedstwił założenia nowej koncepcji dialogu społecznego w Polsce, którego formuła jest obecnie poszerzona i obejmująca również organizacje pozarządowe. Krzysztof Więckiewicz omówił założenia Ustawy o Pożytku Publicznym i Wolontariacie, a w szczególności koncepcję utworzenia Rady ds. Pożytku Publicznego, zwracając sie na koniec z prośbą do Platformy o pomoc w ustalaniu kryteriów składu i funkcjonowania takiej Rady. Jan Lach przedstawił ramy instytucjonalne polityki RP wobec osób niepełnosprawnych oraz nakreślił jak wyglądają ramy dialogu rządu z NGOs zajmującymi się problematyką tych osób.
Przedstawiciele Paltformy pytali również o to, czy podawany wskaźnik stopy bezrobocia w Polsce nie jest zaniżany i czy nie istnieje duże ukryte bezrobocie na wsi. Niestety pomimo rozwoju dyskusji trzeba było zakończyć spotkanie, ze względu na napięty program Platformy.
Następna wizyta miała miejsce w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, gdzie odbyła się rozmowa z Johnem O'Rourke odpowiedzialnym za pomoc finansową UE dla Polski.
W południe Platforma przybyła do Centrum Organizacji Pozarządowych na ul. Szpitalną, gdzie miała okazję spotkać się z Wojciechem Trojanem, przedstawicielem UNHCR w Polsce (Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ) oraz z reprezentantami organizacji pozarządowych.
Niestety nie udało się spotkać przedstawicielom Platformy z min. Krystyną Gurbiel z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
Źródło: inf. własna