O problemach grupy zawodowej pracowników socjalnych, o plusach i minusach wykonywanej profesji rozmawiano 29 i 30 marca na spotkaniu pracowników socjalnych.
Ważnym rezultatem spotkania jest opracowanie dokumentu: Stanowisko Pracowników Socjalnych oraz próba wzmocnienia głosu środowiska pracowników socjalnych w ramach konfederacji już istniejących organizacji związkowych pracowników socjalnych i pracowników pomocy społecznej.
Uczestnicy spotkania w Białobrzegach wymienili się doświadczeniami zawodowymi. Wysłuchali wystąpień przedstawicieli akademickiego środowiska na temat profesji pracownik socjalny. Podzielili się wiedzą i doświadczeniem na temat tego co wzmacnia i co utrudnia wykonywanie zawodu pracownika socjalnego w Polsce.
Przybyłych pracowników socjalnych powitała Pani Joanna Staręga-Piasek, dyrektor Instytutu Rozwoju Służb Społecznych IRSS. W swoim wystąpieniu mówiła o kondycji profesji pracownik socjalny w Polsce. Poinformowała zebranych o planach powołania rzecznika pomocy społecznej w każdym wojewodztwie.
O przyszłości pracy socjalnej nie tylko w Polsce mówił prof. Jerzy Szmagalski z Instytutu Rozwoju Służb Społecznych IRSS w trakcie swojej prezentacji pt. "Perspektywa pracy socjalnej. Czy pora zacząć się bać?"
Kwestię praktykowania aktywizacji w ośrodkach pomocy społecznej podniósł w swym wystąpieniu dr Tomasz Kaźmierczak z Uniwersytetu Warszawskiego. Przybliżył zebranym m. in. zasady udzielania pomocy warunkowanej.
O tym jak pracownicy socjalni potrzegają pracę socjalną i czym ona dla nich jest mówiła dr Marta Łuczyńska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Czy łatwo być dziś w Polsce pracownikiem socjalnym, który stara się skutecznie pomóc osobom, rodzinom, społecznościom lokalnym? Kto reprezentuje głos środowiska zawodowego pracowników socjalnych w Polsce i kto może go reprezentować? Co z przyszłością zawodu pracownika socjalnego w naszym kraju? Uczestnicy spotkania w Białobrzegach poznali już odpowiedzi na powyższe pytania.
Poniżej wybrane wystąpienia uczestników w trakcie Spotkania Pracowników Socjalnych w Białobrzegach:
"O czerpaniu wody dziurawą łyżką,
czyli o praktykowaniu pracy socjalnej w Polsce" Prezentacja dr Marty Łuczyńskiej, IPSiR UW
„Dylematy pracownika socjalnego. Czynniki motywujące i demotywujące do pozostania w zawodzie”.
Prezentacja Beaty Kocik, Renaty Lachowskiej, Marzeny Brączewskiej, Marty Wawrzynek z Poznania
"Plusy i minusy zawodu pracownika socjalnego
w kontekście uprawnień pracowniczych" Prezentacja Pawła Maczyńskiego i Piotra Lipy z Warszaway
Spotkanie w Białobrzegach zorganizowano w ramach projektu „Koordynacja na rzecz aktywnej integracji”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Organizatorem spotkania był Dział Szkoleń Instytutu Rozwoju Służb Społecznych IRSS a współorganizatorem Portal OPS.pl
więcej na ten temat w serwisie ops.pl
Źródło: Portal OPS.pl