Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Prace doktorskie nagrodzone. Znamy laureatów V edycji konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald
Weronika Chrapońska-Chmielewska
20 czerwca w siedzibie Polskiej Akademii Nauk nagrodzono laureatów V edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald. Uroczystość poprowadził p. Marek Beylin, gościem honorowym był p. Piotr Matywiecki, polski poeta, krytyk literacki i eseista.
W tym roku nagrody w Konkursie zdobyły aż cztery prace dotyczące współczesności z dziedziny humanistyki. Konkurs jest częścią Funduszu Wieczystego, który upamiętnienia profesor Alinę „Inkę” Brodzką-Wald. Jego celem jest promowanie wybitnych prac humanistycznych. Nagrody wręczono 20 czerwca w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
„Polska recepcja pism Jana Tomasza Grossa w perspektywie antropologii pamięci” to pierwsza nagrodzona praca. Jej autorem jest doktor Paweł Dobrosielski z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a promotorem był profesor dr. hab. Roch Sulima.
Kolejną nagrodę otrzymała p. Joanna Mroczkowska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Tytuł nagrodzonej pracy to „Polityka smaku. Rola jedzenia w tworzeniu, podtrzymywaniu i negocjowaniu więzi społecznych i rodzinnych w Dąbrowie Białostockiej i okolicach”. Jej promotorem była prof. dr hab. Magdalena Zowczak.
Tytuł kolejnej nagrodzonej pracy to „Uniwersytet w modernizującym się mieście przemysłowym. Przypadek Łodzi (1945-1980)” autorstwa p. Agaty Zyziak z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Jej promotorem był dr hab. Kazimierz Kowalewicz, prof. UŁ.
Czwartą nagrodę odebrała p. Claudia Snochowska-Gonzalez z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Tytuł nagrodzonej pracy to „Postkolonialna lektura współczesnej polskiej powieści na przykładzie utworów Andrzeja Stasiuka i Doroty Masłowskiej”. Promotorem pracy była prof. Joanna Tokarska-Bakir.
Konkurs jest częścią Funduszu wieczystego im. Inki Brodzkiej-Wald. Jego celem jest promowanie wybitnych prac humanistycznych. W Konkursie przyznawana jest nagroda za pracę doktorską dotyczącą współczesności z dziedziny humanistyki. W tegorocznym Konkursie mogli wziąć udział autorzy prac obronionych w 2016 r.
Zwycięzcę wybierała Kapituła Konkursu, w skład której weszli:
• prof. dr hab. Grażyna Borkowska – kierownik Pracowni Literatury II połowy XIX wieku w Polskiej Akademii Nauk i prezes Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza,
• prof. dr hab. Maryla Hopfinger- Amsterdamska – profesor nauk humanistycznych, członek Rady Naukowej Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk,
• dr hab. Jan Kordys, prof. IBL PAN – profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk,
• prof. dr hab. Marek Zaleski – literaturoznawca, krytyk literacki, profesor w Instytucie Badań Literackich PAN, członek Polskiego PEN Clubu,
• dr Tomasz Żukowski – adiunkt w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Więcej informacji o konkursie na stronie www.funduszwieczysty.pl
Źródło: Akademia Rozwoju Filantropii
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.