Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
W czasie VIII Ogólnopolskich Spotkań Ekonomii Społecznej odbyła się sesja tematyczna poświęcona wyzwaniom stawianym pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne.
W debacie organizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych EKON , moderowanej przez prezeskę Martę Jabłońską, wzięli udział: Magdalena Wardziak, dyrektor działu zarządzania personelem, HR Business Partner, Carrefour Polska, Bartłomiej Nowak z Urzędu m.st. Warszawy, Tomasz Musielski ze Stowarzyszenia Wsparcie Społeczne JA-TY-MY oraz Marek Łukomski z EKON.
Reklama
Spotkanie rozpoczęła Magdalena Wardziak, która przedstawiła doświadczenia Carrefour. – Pomysł powstał lokalnie: w jednym z naszych sklepów w Warszawie chciano zatrudnić osoby niepełnosprawne. Początkowo pracowaliśmy z Polską Organizacją Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, od 2010 roku współpracujemy z Stowarzyszeniem EKON.
Zasady współpracy oparte są o, najbardziej dla Carrefour efektywny, mechanizm zatrudnienia wspieranego (trójstronnej umowy pracodawca, pośrednik – pracownik, czyli Carrefour – Ekon – osoba niepełnosprawna). EKON rekrutuje pracowników, dobiera ich według naszych wymagań i potrzeb: osoby niepełnosprawne pracują na halach, przy stoiskach, przy kasach – opowiada Wardziak.
Z doświadczeń Carrefour Polska wynika, że efektywność pracownika niepełnosprawnego często jest większa niż pracownika w pełni sprawnego. Szczególnie utrudnia proces zatrudniania osób niepełnosprawnych stereotypowe ich traktowanie. – Najważniejsze jest działanie na rzecz zmiany świadomości społecznej, a szczególnie najbliższego otoczenia osób niepełnosprawnych ich rodzin i znajomych – mówi Tomasz Musielski.
Wtórował mu Bartłomiej Nowak, przytaczając statystyki – w ostatnim roku do warszawskiego urzędu pracy wpłynęło ok 3000 ofert pracy dla niepełnosprawnych – mówi. – Są to różne oferty, również takie, które nie wymagają kwalifikacji (potocznie już mówiąc – ochrona i sprzątanie). Jednak coraz częściej pracodawcy zgłaszają się w poszukiwaniu pracownika o określonych kwalifikacjach. Nie ma znaczenia, czy osoba jest pełno-, czy niepełnosprawna.
Marek Łukomski opowiedział o doświadczeniach projektu, który EKON realizował wspólnie z Platformą Osób Niepełnosprawnych. – W jego ramach szukaliśmy miejsc pracy dla niepełnosprawnych w firmach na otwartym rynku pracy – mówi. Jednak bilans nie jest pozytywny. Przez siedem miesięcy czterdzieści osób pracowało, by znaleźć 26 stanowisk pracy dla osób z różnym stopniem niepełnosprawności. Już widać więc, że tak pomyślany system wspierania nie działa.
Następny projekt, który zrealizujemy – zapowiada Łukomski – będzie opierać się na systemie job coach. W jego ramach wyszkolimy osoby, które będą towarzyszyć osobom niepełnosprawnym w ich miejscu pracy.
Z doświadczeń EKONu wynika, że jedynie współpraca z lokalnymi, konkretnymi przedsiębiorstwami da konkretne efekty. Zachęcać firmy do zatrudniania osób niepełnosprawnych można jedynie indywidualnie, wyjaśniając zawiłości mechanizmu działania dopłat Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przede wszystkim zaś, trzeba indywidualnie pomóc pracodawcom przejść procedury PFRON. Przekonanie komercyjne firmy do zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest długotrwałym, trudnym procesem. – Z zagranicznymi koncernami rozmowy na ten temat trwają średnio 2 – 4 lata – mówi Łukomski.
Uczestniczka sesji Agnieszka Lewonowska-Banach, przedstawicielka Pensjonatu i Restauracji „U Pana Cogito”, zatrudniającego osoby po kryzysach psychicznych i chore na schizofrenię, skomentowała: Dopóki człowiek nie będzie sam pracodawcą, nie będzie w stanie wyobrazić sobie, czym jest praca z osobami niepełnosprawnymi. Kiedy sami, jako Stowarzyszenie Rodzin Zdrowie Psychiczne, zaczęliśmy je zatrudniać, zyskaliśmy argumenty w dyskusji z przedsiębiorcami, którzy bronią się przed takim rozwiązaniem. Bardzo ważne jest to, że jesteśmy w stanie szybko zwalczyć „zwykłe wykręty”, ale z drugiej strony, wiemy, kiedy pracodawcy naprawdę potrzebują wsparcia i pomocy.
Podsumowanie sesji
Tomasz Musielski: Najważniejsza jest współpraca instytucji publicznych, biznesu i organizacji pozarządowych – jeśli będziemy współpracować, zmienimy przyszłość.
Bartłomiej Nowak: Najważniejsze, żeby osoby niepełnosprawne doskonaliły swoje umiejętności i podnosiły kwalifikacje. Edukacja jest nawjażniejszym i najlepszym sposobem aktywizacji osób niepełnosprawnych.
Magdalena Wardziak: Najważniejsze jest promowanie zatrudniania osób niepełnosprawnych, dla Carrefour Polska to naturalne, bo też efektywne
Łukomski: Najważniejsza jest stabilność warunków zatrudnienia. A to oznacza przede wszsytkim klarowność legislacji. Ciałe zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodwoej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych mogą doprowadzić do całkowitej destabilizacji rynku. Prawo nie może zmieniać się co 6, 10, 14 miesiecy.
Jabłońska: Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych jest wiecej niż Najistotniejsze jest jednak ciagłe kształtowanie postaw prozatrudnieniowych. Tu ważną role do odegrania majaorganizacje pozarządowe, które mogą wspierać pracodawców w przebrnięciu przez zawiłości prawne. – tu widze role do wypełnienia dla EKON i Platformy Integracji Osób Niepełnosprawnych. Na szczęście pracodwacy otwieraja się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.