Pozytywny sygnał od MKiDN w sprawie poradnictwa prawnego i obywatelskiego
Pozytywny sygnał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczący poradnictwa prawnego i obywatelskiego w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.
Koalicja powstała po to, by podjąć i prowadzić wspólne działania mające na celu uwzględnienie możliwości wsparcia i rozwoju poradnictwa prawnego i obywatelskiego w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Członkowie Koalicji uznają bowiem, że dostęp obywateli do bezpłatnego poradnictwa służy realizacji celów istotnych z punktu widzenia obywateli i państwa. Poradnictwo umożliwia obywatelom rozwiązywanie ich problemów życiowych, ułatwia powrót do aktywnego życia społecznego i zawodowego, wyposaża w kompetencje i wiedzę dotyczącą praw i obowiązków obywatelskich oraz systemu prawnego, które są niezbędne do funkcjonowania w nowoczesnym państwie, społeczeństwie i gospodarce opartej na wiedzy. Poradnictwo przyczynia się także do lepszego wykorzystywania przez obywateli możliwości oferowanych przez państwo, ułatwia dostęp obywateli do usług publicznych, wpływa na podniesienie ich jakości, a także odciąża sądy i urzędy administracji publicznej poprzez wskazywanie obywatelom form rozwiązywania problemów nie wymagających postępowania sądowego czy administracyjnego.
Koalicja wspólnie sporządziła mapę poradnictwa prawnego i obywatelskiego w Polsce, określiła najważniejsze potrzeby i wyzwania związane z rozwojem poradnictwa w Polsce, a także zidentyfikowała cele, priorytety i kierunki działań planowane w ramach nowej perspektywy UE, w realizacji których powinno być uwzględnione poradnictwo.
Propozycje Koalicji dotyczące uwzględnienia poradnictwa w nowej perspektywie 2014-2020 zostały skierowane do Minister Rozwoju Regionalnego oraz do Marszałków wszystkich województw. Od części Marszałków otrzymaliśmy odpowiedzi dotyczące intencji uwzględnienia poradnictwa w pracach nad regionalnymi programami operacyjnymi na lata 2014-2020, a od Marszałka Województwa Mazowieckiego zaproszenie na spotkanie robocze dotyczące projektu regionalnego programu operacyjnego, co zaowocowało uwzględnieniem poradnictwa w tym projekcie.
Otrzymaliśmy także odpowiedź od pani minister Elżbiety Bieńkowskiej, która otworzyła możliwość dalszych rozmów z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego dotyczących uwzględnienia poradnictwa w projektowanym Programie Operacyjnym Wiedza i Rozwój. Rozmowy te są w toku, mamy nadzieję, że przy wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej będą one kontynuowane we wrześniu i doprowadzą do pozytywnych rozstrzygnięć.
W trakcie prowadzonych przez Koalicję działań rząd przyjął w marcu 2013 roku Strategię Rozwoju Kapitału Społecznego, która jest kluczowym dokumentem rozwojowym Polski w sferze szeroko rozumianego rozwoju obywatelskiego do 2020 roku. W projekcie Strategii z 2012 roku uwzględniony został rozwój poradnictwa prawnego i obywatelskiego, w tym także tworzenia spójnych, systemowych rozwiązań dotyczących polityki państwa w tym zakresie. Miały one być kontynuacją obecnie realizowanego projektu systemowego „Opracowanie kompleksowych i trwałych mechanizmów wsparcia dla poradnictwa prawnego i obywatelskiego w Polsce”, którego liderem jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a który finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu wypracowane mają być system poradnictwa prawnego i obywatelskiego oraz założenia polityki państwa dotyczące poradnictwa.
Pobierz
-
List do Premiera Donalda Tuska
pdf ・936.73 kB
-
Odpowiedź od Ministra Bogdana Zdrojewskiego
pdf ・1.29 MB
Źródło: Instytut Spraw Publicznych