"Pożyteczni.pl" w TVP2: Uniwersytet Dzieci, amazonki i wolontariusze z zagranicy
Magazyn reporterski, opisujący działalność organizacji pożytku publicznego i formy aktywności obywatelskiej. W programie kreatywni ludzie, którzy sami postanowili pomóc sobie i innym w rozwiązywaniu problemów, które wydawały się nie do pokonania. Najbliższy odcinek już 11 października o godz. 11.55 w TVP2.
Czy prąd popłynie dzięki cytrynie – autor Sławomir Koehler
Od 2007 roku coraz większym zainteresowaniem cieszy się Uniwersytet Dzieci – nowoczesna formuła edukacyjna, wzorowana na wykładach i warsztatach akademickich. Adresowana jest do dzieci w wieku 6-13 lat i cieszy się coraz większym powodzeniem. W edukacji uczestniczy prawie 8000 dzieci, które na 125 wykładach i 150 warsztatach mogą znaleźć odpowiedzi na nurtujące je pytania. Każdy student otrzymuje indeks oraz imienny identyfikator, z których korzysta przez cały okres studiowania. W zależności od wieku, młodzi studenci uczestniczą w zajęciach na kierunkach : Odkrywanie (6-7 lat), Inspiracje (8-9 lat), Tematy (10-11 lat), Mistrz i Uczeń (12-13 lat). Zajęcia odbywają się na uczelniach bez udziału rodziców. Reportaż przedstawi najciekawsze i najbardziej spektakularne zajęcia organizowane przez Uniwersytet Dzieci w Warszawie.
Amazonki – autor Alina Mrowińska
Rak piersi jest nie tylko ciężką, a bywa, że i śmiertelną – chorobą. Jest doświadczeniem, które burzy poczucie własnej wartości u kobiet. W tej chorobie jest szczególnie ważne wsparcie takich osób, które same jej doświadczyły i są przykładem, że po mastektomii można żyć normalnie. Z wolontariuszkami Amazonek – paniami Elżbietą Michalską i Zofią Michalską wejdziemy na oddział szpitalny przy ulicy Wawelskiej. Obie panie od wielu lat wspierają inne kobiety. Krystyna Kofta – pisarka i publicystka – opowie nam o swoim doświadczeniu choroby i tym, jak wiele dał jej kontakt z Amazonkami na różnych etapach choroby i o przyjaźni, która przetrwała do dziś.
Do studia zaprosiliśmy panią Barbarę Falandysz, która od jakiegoś czasu zmaga się z chorobą i również, dzięki wsparciu , udaje jej się to bardzo dobrze.
Urlop z przesłaniem – autor Kasia Sitnik-Proczek
Od połowy września, na budowie domu Samotnej Matki w Gliwicach, pracują wolontariusze ze Stanów Zjednoczonych , Kanady i Singapuru, którzy od lat współpracują z Habitat for Humanity International. Organizacja ta powstała w 1976 roku dzięki pomysłowi Millarda Fullera i jego żony Lindy, którzy w Georgii rozwinęli w praktyce koncepcję budowy domów przez ich przyszłych właścicieli i wolontariuszy, przy wsparciu finansowym sponsorów i darczyńców. Mieszkania są spłacane przez ich właścicieli na zasadach nisko oprocentowanych rat, zaś pieniądze, pochodzące ze spłat – wykorzystywane do budowy następnych mieszkań. Domy, budowaneprzez wolontariuszy, powstają pod nadzorem fachowców budowlanych.
Źródło: TVP2