"Pożyteczni.pl" w TVP2: przeszczepy nerek, Sanok i spadochroniarze
W czwartek o godz. 11.55 w TVP2 kolejny odcinek programu "Pożyteczni.pl". Sprawdź, co zobaczyć można w najbliższym odcinku.
Oddaję bo kocham
Fundacja Centrum Rozwoju Medycyny powstała 15 lat temu. Zgodnie ze statutem, ma pomagać placówkom medycznym w rozwoju nowych metod leczniczych i służyć im pomocą zarówno materialną jak i organizacyjną. FCRM prowadzi ścisłą współprace ze Szpitalem Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie oraz trzema innymi placówkami medycznymi. Właśnie ta współpraca zaowocowała udziałem FCRM w ministerialnym „Narodowym Programie Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”. Jednym z zasadniczych priorytetów tego programu jest popularyzacja i doprowadzenie do znacznego wzrostu procedury przeszczepiania nerek, w tym przeszczepiania nerek od dawców żywych. Dorota, uczestniczka programu Żywy Dawca Nerki, pilotowanego przez Fundację – uratowała życie swojemu siostrzeńcowi. Takich historii jest znacznie więcej, a wszystko dlatego, że edukacja i rzetelna informacja FCRM zaczyna wreszcie docierać do chorych i ich rodzin.
(autor – Katarzyna Sitnik).
Obrazy malowane muzyką
Ród Beksińskich związany jest z Sanokiem od XIX wieku.Tam się właśnie urodził wybitny malarz Zdzisław Beksiński. Choć w latach 70. przeniósł się do Warszawy, Sanok traktował jak utracony Eden. Dlatego przepisał miastu w testamencie zbiór swoich prac malarskich. Po tragicznej śmierci artysty w 2005 roku, powołano do życia Fundację „Beksiński”, która, wspólnie z Muzeum Historycznym oraz władzami samorządowymi miasta, stworzyła unikatową kolekcję malarza i uczyniła z niej jeden z walorów Sanoka. Organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia mają coraz większy wpływ na rozwój kulturalny regionów, w jakich funkcjonują. Sanok jest tego najlepszym przykładem.
(autor – Marzena Kuc)
Stowarzyszenie nie z tej ziemi
Cały świat z zapartym tchem obserwuje Felixa Baumgartena i jego próby skoku ze stratosfery. Tymczasem, choć ze znacznie niższego pułapu, skaczą członkowie Związku Polskich Spadochroniarzy, którzy ukonstytuowali się jako związek już w 1989 roku.
Należy do niego ponad 4 tysiące członków. Kim są? Zasłużonymi weteranami jeszcze z czasów II wojny światowej, żołnierzami czynnymi lub będącymi w rezerwie legendarnej jednostki Czerwonych Beretów, cywilami o różnych profesjach w tym młodymi, ogarniętymi pasją skakania ze spadochronem – młodymi ludźmi.
Związek Polskich Spadochroniarzy jest członkiem Europejskiej Federacji Spadochroniarzy i aktywnie uczestniczy w ich pracach. W bieżącej działalności ZPS współpracuje z resortem obrony. Uczą, bawią, edukują, ale kiedy jest potrzeba – pomagają, choćby w czasie akcji ratunkowych podczas powodzi.
(Autor – Athena Sawidis)
Program pod redakcją Dariusza Łukawskiego
Wydawca: Ewa Szprynger
Źródło: TVP2