Pożyteczni.pl w TVP: nurkowie, opozycjoniści i wolontariusze z poprawczaka
W czwartek 15 marca 2012 roku o godz. 11.45 w TVP2 wyemitowany zostanie kolejny odcinek programu "Pożyteczni.pl". A w nim jak zwykle trzy reportaże.
Klub Nurków REKIN to jedno z najstarszych Stowarzyszeń na Wybrzeżu. W 2012 roku „skończy” 55 lat ,w gronie aktywnych „rekinów” jest sporo dojrzałych i pamiętających początki nurków , a mimo to jest ono na tyle atrakcyjne, że przyciąga do swojego grona młodych i żądnych przygody studentów, absolwentów i pracowników Politechniki Gdańskiej, którzy chętnie uczą się od starszych kolegów. Członkowie Klubu legitymują się najwyższymi kwalifikacjami. Mają uprawnienia do penetracji podwodnych i, jednocześnie, możliwość szkolenia kolejnych pokoleń nurków. To prawdziwe hobby, ale jednocześnie praktyczna umiejętność, z której korzysta min. Urząd Morski. Prawdziwą pasją nurków z REKINA jest wydobywanie i penetrowanie wraków okrętów, statków i samolotów, zatopionych u wybrzeży Bałtyku podczas wojny.
Stowarzyszenie Wolnego Słowa powstało stosunkowo niedawno – wtedy, kiedy za „wolne słowo” przestały już grozić represje, kiedy drukowanie książek i czasopism poza cenzurą nie skutkowało wieloletnim więzieniem. To stowarzyszenie dawnych opozycjonistów, którzy wspomagają tych kolegów którzy, pomimo niewątpliwych zasług, nie zostali beneficjentami przemian demokratycznych i nie zdecydowali się na kariery polityczne. Kolejną, obok pomocy kolegom, znaczącą formą działalności jest wspieranie wolności słowa w krajach niedemokratycznych. Ostatnio z gościnności SWS skorzystali organizatorzy wystawy, przedstawiającej w formie malarskiej dzieje i prześladowania ruchu Falun Dafa. Na skutek interwencji Ambasady Chin odmówiono pokazania jej w innej przestrzeni publicznej. Po reportażu – interesująca rozmowa Jolanty Fajkowskiej z Prezesem Honorowym Stowarzyszenia Wolności Słowa Mirosławem Chojeckim.
Reportaż opowiada o wolontariuszach z zakładu poprawczego w Poznaniu, gdzie dzięki inicjatywie nauczycielki i dwóch wychowawców – trudna młodzież pomaga innym. Chłopcy, podopieczni domu poprawczego, pomagają w hospicjum, wykonując prace porządkowe, przy organizowaniu różnych imprez charytatywnych. Część z nich biega w „drużynie szpiku”, popularyzując ideę, związaną z szerzeniem świadomości o dawcach szpiku. Ich zaangażowanie doczekało się uznania w postaci przyznania tytułu wolontariuszy roku 2011 w kategorii sportowej.
Program pod redakcją Dariusza Łukawskiego
Wydawca – Ewa Szprynger
Źródło: mat. organizatora