Pożyteczni.pl w czwartek w TVP2: przesłuchania dzieci, Kampania przeciw Homofobii i i pasjonaci historii
W czwartek 14 marca kolejny odcinek programu "Pożyteczni.pl". Uwaga! Nowa godzina emisji - 12.15.
Trudno sobie wyobrazić, jak wielkim stresem dla dziecka jest przesłuchanie. Centrum Pomocy Dzieciom „Mazowiecka”, jedna z placówek Fundacji Dzieci Niczyje, realizuje program „Dziecko-świadek szczególnej troski”. Program skupia się na sytuacji małoletnich (dzieci do 15. roku życia), którzy jako świadkowie lub poszkodowani muszą wziąć udział w postępowaniu i procesie sądowym. Spektrum działalności rozciąga się od szkoleń prawników, policjantów, psychologów i rodziców przez wydawanie broszur, poradników i materiałów multimedialnych aż po współpracę z sądami, przygotowanie i certyfikowanie dziecięcych pokojów przesłuchań i konsultacje dla rodziców i dzieci. O świadkach specjalnej troski opowiadają prawniczka, psycholożka, koordynatorka projektu oraz sędzia, zajmujący się sprawami, w których zeznają małoletni.
„Córka nauczyła mnie odwagi”, „Syn nauczył mnie jak ważne być sobą” – mówią rodzice homoseksualnych dzieci, którzy wzięli udział w akcji „Rodzice, odważcie się mówić”, zorganizowanej przez Kampanię Przeciw Homofobii. Chcązachęcić innych rodziców do wspierania swoich dzieci. „Wyjdźcie z szafy” – mówi bohaterka naszego reportażu Aneta Ostrowska, matka 21-letniej Wiktorii. Twarzą akcji jest, między innymi, znany i popularny aktor Władysław Kowalski i jego syn Kuba.
Według najnowszych badań CBOS wynika, ze 83% Polaków uznaje homoseksualizm za odstępstwo od normy, zaś aż 63% uważa, że osoby homoseksualne nie powinny mieć prawa do publicznego pokazywania swojego sposobu życia. Jest więc jeszcze bardzo dużo do zrobienia.
"Nam strzelać nie kazano – Wstąpiłem na działo
I spojrzałem na pole; dwieście armat grzmiało.
Artyleryi ruskiej ciągną się szeregi,
Prosto, długo, daleko, jako morza brzegi."
Zapewne wielu z nas pamięta ze szkoły wiersz Adama Mickiewicza „Reduta Ordona”. Dla większości z nas opisywana tam historia to bardzo odległa epoka, jednak są tacy, którzy próbują nam ją przybliżyć. Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał” to grupa zapaleńców, którzy wskrzeszają artyleryjskie tradycje z czasów Powstania Listopadowego, Księstwa Warszawskiego, a nawet – średniowiecza. I przy okazji nieźle się przy tym bawią. I co ciekawe – to zabawa nie tylko dla mężczyzn…
Źródło: TVP2