Pożyteczni.pl w czwartek w TVP2: dzieci leczone onkologicznie, młodzi filmowcy i sokoły wędrowne
W czwartek 28 marca 2013 o godz. 12.15 roku kolejny odcinek programu "Pożyteczni.pl".
"Drzewko nadziei" – reportaż Katarzyny Sitnik
Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową została założona w 1991 roku z inicjatywy i przez rodziców dzieci leczonych onkologicznie Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Od tamtego czasu pomaga tysiącom dzieci i rodziców, leczących się nie tylko w Warszawie, ale całej Polsce. Jednym z najważniejszych działań fundacji jest prowadzenie na warszawskich Bielanach Ośrodka-Domu dla rodziców i dzieci, przyjeżdżających do stolicy na leczenie.
Ośrodek jest nie tylko miejscem, w którym mogą zamieszkać czasowo rodzice z leczonymi dziećmi, ale również miejscem, gdzie wszyscy mogą skorzystać ze wsparcia psychologicznego, a także materialnego – opłaty są tutaj niewielkie, a uboższe rodziny mogą skorzystać z ośrodka nieodpłatnie. Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową organizuje również turnusy rehabilitacyjne, wspomaga oddziały onkologiczne, kupując sprzęt niezbędny do ratowania zdrowia i życia. Z kamerą odwiedzamy jeden z oddziałów onkologicznych i Ośrodek na Bielanach.
"Film na horyzoncie" – reportaż Jędrzeja Dudkiewicza
Na adres Stowarzyszenia Nowe Horyzonty nadeszło kilkadziesiąt etiud filmowych, których autorami byli uczniowie szkół gimnazjalnych i licealnych z całej Polski. „Wpół do szóstej rano” – tak brzmiał zadany im temat, który był jednocześnie pierwszym etapem kwalifikacji do udziału w warsztatach filmowych (scenariuszowych, operatorskich, reżyserskich), organizowanych w ramach projektu Film na horyzoncie przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty przy współudziale Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Kolejnym etapem będzie praca nad krótkim filmem „Kobieta w moim miejscu”, gdzie będą konsultowane, z udziałem profesjonalistów, kolejne prace młodych twórców. Reportaż powstał w trakcie trwania warsztatów operatorskich projektu Film na horyzoncie.
"Powrót sokoła" – reportaż Joanny Jaworskiej
Sokół wędrowny – ptak bardzo powszechny w Polsce jeszcze na początku XX wieku – w połowie lat 60. praktycznie już u nas nie istniał. Dzięki wysiłkom sokolników, ornitologów, fanów tego drapieżnika – udało się uratować polską populację sokoła. Ptaki te powoli wracają do naszych lasów, w miastach zadomowiły się już na dobre dużo wcześniej. W Warszawie, na szczycie Pałacu Kultury i na 13. piętrze bloku na Bielanach… Dzięki podglądowi na żywo kamer, zainstalowanych w gniazdach każdy, kto ma Internet – może obserwować na bieżąco, co słychać u Sawy, Warsa, Joli i Franka… Sprawcą sokolego „reality show” jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.
Źródło: inf. nadesłana