Kolejny odcinek programu "Pożyteczni.pl" w TVP2 w czwartek 28 lutego 2013 o godz. 11.55. Zapraszamy!
W programie:
Fundacja „Sławek” od 15 lat pomaga więźniom w procesie resocjalizacji za kratami. Wśród osadzonych szukają talentów. Jedni malują obrazy, inni rzeźbią, a jeszcze inni Pisza bajki dla dzieci lub wiersze. Dzieła skazanych trafiają na aukcje, a dochód z nich najczęściej do dzieci z domów dziecka lub do niepełnosprawnych maluchów. Pierwsze kroki na wolności osadzeni stawiają pod opieką wolontariuszy z Fundacji „Sławek” w ramach programu „Anioł stróż”. Fundacja pomaga również byłym więźniom w znalezieniu pracy i dachu nad głową. Co trzeci podopieczny Fundacji wraca do więzienia, jednak statystycznie rzecz biorąc – to i tak sukces, bo w skali kraju aż 60 procent więźniów ponownie wraca za kraty.
Wyszkowska Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „SzRON” – Szansa na Rozwój Osób Niepełnosprawnych powstała w 2007 roku z myślą o reintegracji zawodowej osób niepełnosprawnych – stworzeniu miejsc pracy głównie dla takich osób, utrzymaniu tych miejsc i wspólnej o nich trosce. Wśród osób, zatrudnionych w tej Spółdzielni są informatycy, rolnik, księgowa, pomoc biurowa, spawacz, hydraulik, manikiurzystka, ogrodnik.Jednak nie pracują w swoich zawodach. Pierwszym punktem usługowym, założonym przez Spółdzielnię, był punkt ksero, zlokalizowany w urzędzie miejskim. 5 osób obsługuje monitoring miejski, a dwie zajmują się administracją lub transportem niepełnosprawnych.
Wyszkowska Spółdzielniajest laureatem nagród w konkursie „Otwarte bramy dla niepełnosprawnych” oraz „Lodołamacze 2012”.
Po reportażu – rozmowa z Karoliną Cyran-Juraszek (OFOP) o istocie spółdzielczości socjalnej.
Pewien słynny krawiec warszawski schyłku XIX wieku, niejaki Eugeniusz Paszkowski (u którego ubierała się cała, elegancka Warszawa) postanowił zbudować kolejkę wąskotorową. W związku z tym utworzył spółkę, do której dobrał sobie partnerów spośród swojej, wielce zamożnej klienteli. I tak powstała wąskotorówka piaseczyńska, która przez blisko sto lat służyła mieszkańcom powiatu piaseczyńskiego i grójeckiego. Aż przyszedł 1989 rok…
Kolejka popadła w ruinę, przestała być już potrzebna i gdyby nie grupa zapaleńców, stałaby się już tylko wspomnieniem. Powstałe Piaseczyńskie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, swoimpełnym zapału działaniem – przywróciło kolejkę do życia i znów, szczególnie wiosną i latem – można skorzystać z wycieczki po torach, których rozstaw 1000 milimetrów jest już w tej chwili unikatem w skali całej Europy.
Program „Pożyteczni.pl” pod redakcją Dariusza Łukawskiego
Wydawca – Ewa Szprynger
Źródło: TVP2