Pożyteczni.pl: Sajgon, Fundacja Rozwoju Kapitału Społecznego i Warszawska Masa Krytyczna
25 kwietnia 2013 o godz. 12.15 TVP@ nada kolejny odcinek programu Pożyteczni.pl. Wydawcą Programu pod redakcją Dariusza Łukawskiego jest Ewa Szprynger
„Sajgon” – reportaż Katarzyny Kaweckiej
Centrum Niezależnego Życia SAJGON w Ciechocinku powstało głównie z myślą o osobach po urazie rdzenia kręgowego, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Od pewnego czasu instruktorzy rozszerzyli zakres swoich działań o grupy osób 50+, dotkniętych dokuczliwymi schorzeniami narządów ruchu. Jeden z założycieli SAJGONU, instruktor Krzysztof „Broda” Sieradzki prowadzi wspólne zajęcia z rehabilitacji konnej i strzelania z łuku. Te dyscypliny aktywności ruchowej zmuszają do pracy wszystkie partie mięśni. Więc ćwiczą – by niepełnosprawność nie wykluczyła ich z normalnego życia.
„Rozwój kapitału społecznego” – reportaż Anny Morawskiej
Fundacja Rozwoju Kapitału Społecznego, założona w 2002 roku to organizacja OPP, wspierająca małe, wiejskie szkoły oraz inicjatywy edukacyjne lokalnych społeczności.
Prowadzą dwa projekty: Transfer Energii – w ramach którego współpracują z 16 szkołami w trzech województwach oraz Cyfrowe Głotowo – w ramach którego, jako jedyni w Polsce, wprowadzili edukacyjne laptopy XO do małej szkoły w Głotowie na Mazurach. Z kamerą odwiedziliśmy szkołę w Klonowie, która istnieje tylko dzięki wsparciu Fundacji i subwencji państwowych.
„Warszawska Masa Krytyczna” – reportaż Katarzyny Sitnik
WMK to wynik buntu rowerzystów przeciwko gospodarzom Warszawy, którzy przez długie lata nie uwzględniali potrzeb i oczekiwań infrastrukturalnych warszawiaków, poruszających się na dwóch kółkach. Od 1998 roku demonstracją tego buntu były zbiorowe przejazdy na rowerach przez miasto bez względu na pogodę czy porę roku. WMK jest więc „pospolitym ruszeniem” ludzi nieobojętnych, którzy chcą zmieniać przestrzeń publiczną, w której przez długie lata nie widziano ich potrzeb. Powstają ścieżki rowerowe, uczestnicy WMK są społecznymi konsultantami przy planowaniu kolejnych zmian infrastrukturalnych. Bo amatorów dwóch kółek z roku na rok przybywa.
Źródło: TVP2