Realizujesz projekt unijny? Musisz ponosić wydatki, które dopiero w przyszłości zrefunduje transza dotacyjna? A może planujesz rozwinąć swoją organizację? Zastanawiasz się nad inwestycjami, które zwiększą wasze przychody? Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A. (TISE) oferuje instytucjom trzeciego sektora i podmiotom ekonomii społecznej pożyczki, które mogą pomóc w takich sytuacjach.
Starą lipową drogę zamyka biała trójdzielna brama. Wiedzie na rozległy dziedziniec pałacu w Narolu, niewielkim mieście opodal polsko-ukraińskiej granicy. Rzadki to przykład dawnej rezydencji kresowej. Pałac został wybudowany przez Feliksa Antoniego hrabiego Łosia w ostatniej ćwierci XVIII w., stanowi część rozległej kompozycji pałacowo-parkowej. Spalony podczas akcji UB przeciwko oddziałowi AK, przez lata popadał w ruinę. Dziś odzyskuje dawny blask – założona przez prof. Władysława Kłosiewicza w 1999 r. Fundacja Pro Academia Narolense odbudowuje zabytek. Powstaje tu Międzynarodowe Centrum Szkoleniowo-Artystyczne „Akademia Narolska”, miejsce pracy twórczej muzyków, plastyków, historyków. Rewitalizację dofinansowuje Unia Europejska.
Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 7 STO im. Bronisława Geremka to jedno z najstarszych liceów społecznych w Warszawie. Działa od 1989 r. Jest to miejsce dla uczniów mających problemy z integracją w szkołach masowych, które poszukują bardziej kameralnych warunków do nauki. Ostatnio w 2009 r., kiedy wyprowadzało się z podnajmowanych pomieszczeń przy Alei Stanów Zjednoczonych. Wówczas udało się znaleźć lokum przy ul. Karmelickiej, ma być już tym na stałe. Nowa siedziba szkoły wymagała jednak kapitalnego remontu. W kwietniu 2011 r. w liceum odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci prof. Bronisława Geremka. Goście uroczystości mogli podziwiać wzorcowo wyremontowaną, piękną i nowoczesną szkołę.
Ruch poparcia dla odwołanego z funkcji dyrektora Programu III PR, Krzysztofa Skowrońskiego? Tak, właśnie. To z niego wyrosło Radio Wnet – multimedialny portal społecznościowy. Dziś z Radiem Wnet związanych jest kilkudziesięciu autorów, którzy mogą prowadzić własne audycje, publikować materiały audiowizualne, graficzne i tekstowe, a nawet zdobywać nowe umiejętności (Akademia Radia Wnet). Dla kilku tysięcy użytkowników jest źródłem unikalnych informacji, których często brak w mediach publicznych i komercyjnych. Na rozwinięcie portalu, twórcy Radia Wnet uzyskali dofinansowanie ze środków unijnych.
Na projekt, na rozwój
Co łączy te trzy, tak różne przedsięwzięcia? Po pierwsze – każde wymagało poniesienia znacznych nakładów finansowych. Po drugie – instytucją, z pomocy której zdecydowali się skorzystać ich inicjatorzy było Towarzystwo Inwestycji Społeczno Ekonomicznych S. A. (TISE). Spółka ta od 2009 r. wspiera organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej poprzez udzielanie pożyczek. Do dziś TISE pożyczyło im łącznie ponad 7 mln zł. Wśród pożyczkobiorców są fundacje, stowarzyszenia, ale również tzw. przedsiębiorstwa społeczne oraz firmy z misją społeczną. Najczęściej klientami TISE stają się organizacje duże, znane i z dorobkiem, które doceniają ofertę finansową oraz elastyczność pożyczki w TISE. Maksymalny czas spłaty pożyczki to 36 miesięcy. Jej średnia wartość dla organizacji pozarządowych to ok. 160 tys. zł (udzielane są zarówno pożyczki duże, jak też często – mniejsze). Wartość pożyczki wynika z potrzeb pożyczkobiorcy.
W związku z szeroką ofertą dostępnych środków unijnych organizacje często realizują projekty, które wymagają wydatkowania środków w oczekiwaniu na refundację instytucji dofinansowującej. Im większy projekt i dłuższy czas oczekiwania na zwrot środków, tym trudniej utrzymać płynność finansową organizacji. W takiej sytuacji pożyczka wydaje się dobrą opcją. Organizacja jest w stanie zrealizować projekt bez utraty płynności finansowej lub niepotrzebnych zaległości finansowych. Pożyczkodawca wie natomiast, że organizacja ma podpisaną umowę i otrzyma zwrot poniesionych wydatków. Taką pożyczkę często określa się mianem pomostowej, ponieważ tworzy swoisty most pomiędzy transzami dotacji.
Organizacje, które nieco okrzepły w swej działalności, często starają się zainwestować w swój rozwój. Inwestycja ma najczęściej zwiększyć przyszłe przychody organizacji, a czasem również wzmocnić dywersyfikację źródeł przychodów, poprzez np. rozpoczęcie lub rozwinięcie odpłatnej działalność pożytku publicznego lub działalności biznesowej. Na tego rodzaju działanie organizacja również może otrzymać pożyczkę, tzw. rozwojową. W takiej sytuacji organizacja musi przedstawić opis projektu inwestycyjnego oraz biznes plan. Z tym ostatnim w środowisku NGO-sów bywa nieco kłopotu. Nie jest jednak tak, że nie można sobie z tym poradzić. TISE zależy nie tylko na tym, aby udzielić pożyczki, ale także, aby organizacja nie popadła przez to w jeszcze większe kłopoty. Dlatego dokładnie analizowana jest zdolność pożyczkowa organizacji.
Na sukces pracujemy wspólnie
– Oczywiście musimy zrozumieć potrzeby naszego klienta i jego sytuację finansową. Niestety dochowując staranności działania prosimy o dokumenty rejestrowe, analizie poddajemy roczne sprawozdania finansowe oraz te dokumenty, które dotyczą danej sprawy. Jeżeli ma to być pożyczka pod projekt – dokumenty związane z jego realizacją. Jeżeli pożyczka inwestycyjna – opis projektu inwestycyjnego oraz biznes plan. Dobrze sporządzony plan powinien pokazywać rzeczywisty stan przepływów finansowych organizacji w okresie spłaty pożyczki. Nasze podstawowe zadanie w całym procesie decyzyjnym to ocena zdolności organizacji do spłaty pożyczki. Organizacje mają nieco kłopotów z rzetelnym przygotowaniem planu przepływów, dlatego często pracujemy nad nim wspólnie. Dobrze sporządzony plan finansowy nie tylko określi zdolność organizacji do spłaty pożyczki, ale pokaże także, kiedy i jakie pojawią się „dziury finansowe”, a więc pozwoli dostosować pożyczkę do realnych potrzeb i możliwości organizacji – mówi Joanna Wardzińska, Wiceprezes Zarządu TISE. – Staramy się, by pożyczki TISE były zawsze „uszyte na miarę”, by organizacja mogła je spłacić bez popadania w kłopoty finansowe, a nasze decyzje podejmowane były szybko, ponieważ „czas to pieniądz”. Nasi pożyczkobiorcy to odpowiedzialne organizacje. Rzadko zdarza się, by już po podpisaniu umowy potrzebna była zmiana warunków spłaty pożyczki. Dzięki temu organizacje budują historię kredytową i podnoszą swoją wiarygodność, co jest ważne przy ocenie kolejnego wniosku o pożyczkę, łatwiej ją uzyskać. Chcemy, by nasze pożyczki pomagały tym, którzy starają się pomagać innym.
Źródło: TISE