Kolejna niezwykła "Noc Odkrywców" przeszła do historii! III edycja akcji "Nocy Odkrywców" odbyła się z nocy 30 września na 1 października 2011 w Poznaniu i kolejny raz przyniosła spodziewany sukces. Tym razem w rolę pilnych studentów wcielili się uczniowie z Gimnazjum w Budzisławiu Kościelnym, a grupa 20 studentów poznańskich uczelni dała się poznać, jako akademiccy wykładowcy, prowadząc różnorodne warsztaty.
III edycja akcji NOCY ODKRYWCÓW odbyła się z nocy 30 września na 1 października i kolejny raz przyniosła spodziewany sukces. Tuż po otrzymaniu indeksów, gimnazjaliści ochoczo rozbiegli się po klasach, które za sprawą wolontariuszy Programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”, na ten jeden wieczór zamieniły się w prawdziwe sale uniwersyteckie. Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone w ramach akcji Młody Nobel realizowanej we współpracy z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Pozornie w programie przeważały zajęcia dla umysłów ścisłych, jednak i urodzony humanista mógł się odnaleźć w gąszczu wiedzy. „Czy tata czyta cytaty Tacyta” z takimi łamaczami języka musieli poradzić sobie młodzi adepci sztuki pięknego i poprawnego mówienia, jaką jest emisja głosu. Było zarówno dużo śmiechu, jak i praktycznych ćwiczeń. Jak wygląda praca biotechnologa „od kuchni”? Studentki z tytułem inżyniera biotechnologii rozwiewały wszelkie wątpliwości, dotyczące tego tajemniczego kierunku, prezentując przy tym efektowne eksperymenty. Z naukami ścisłymi gimnazjaliści zetknęli się też na warsztatach z chemii i fizyki. Z sali dobiegały okrzyki zachwytu na widok doświadczeń z wystrzeloną przez całą długość pomieszczenia butelką czy piany pokrywającej sufit w roli głównej. Nad zaskakującymi prawami fizyki czuwali studenci-eksperci, a za poprawne odpowiedzi nagradzali uczestników słodkościami. I podczas projektu astronomicznego wiele się działo! Gimnazjaliści po zajęciach wychodzili zafascynowani tajemniczym ogromem Wszechświata.
Były i takie zajęcia, podczas których młodzież mogła uwolnić pokłady swojej kreatywności. Prawdziwe pole do popisu umożliwiła fotografia, gdzie eksperymentowano ze światłem. Uczestnikom udało się stworzyć zdjęcia ze świetlnych napisów oraz obrazków. Podczas warsztatów z informatyki, wolontariusze prezentowali twórcze wykorzystanie komputera, specjalnych programów i nowoczesnych urządzeń do kreowania muzyki i obrazu. Był i czas na praktykę - każdy gimnazjalista mógł sprawdzić się w roli DJ’a czy grafika i udało się nawet stworzyć wspólny fragment utworu! Fakt, że możliwości współczesnej techniki są zniewalające potwierdziły także zajęcia o nowoczesnych kontrolerach w grach video. Starsi uczestnicy z nutą wzruszenia porównywali zasłużone pady i kartridże do Pegasusa ze współczesnymi padami oraz płytami, którymi obecnie się operuje. Uczniowie mieli również okazje, zmierzyć się w pojedynku gitarowym, wykorzystując specjalistyczne kontrolery.
Wszystkie prowadzone przez wolontariuszy warsztaty spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem uczniów Gimnazjum. Również nauczyciele byli bardzo zadowoleni i co ciekawe, nie tylko bacznie przyglądali się warsztatom, ale także czynnie brali udział w wielu ćwiczeniach przygotowanych przez wolontariuszy.
Indeksy „Młodych Odkrywców” podpisane przez wykładowców, zaliczenia zdobyte, certyfikaty wręczone! III Noc Odkrywców minęła w szybkim tempie i możemy ją już tylko mile wspominać…