Europejska Stolica Młodzieży (European Youth Capital) to tytuł przyznawany przez Europejskie Forum Młodzieży. Inicjatywa ma przyczynić się do rozwoju nowych pomysłów i innowacyjnych projektów, dzięki którym wzrośnie aktywne uczestnictwo młodych ludzi społeczeństwie. Ma też stanowić przykład rozwoju miast europejskich pod kątem poprawy warunków życia młodzieży. Pierwszą Europejską stolicą młodzieży był Rotterdam (2009).
Miano Europejskiej Stolicy Młodzieży miasto otrzymuje na jeden rok, podczas którego organizuje młodzieżowe przedsięwzięcia o charakterze kulturowym, socjologicznym, politycznym i ekonomicznym. Tytuł ma się przyczynić do aktywizacji młodzieży do współdziałania w tworzeniu i realizacji projektów włączonych w obchody tytułu w swoim mieście, a także zwiększenie atrakcyjności i promocja turystyczna miasta w Europie.
Miasto może zostać europejską stolicą młodzieży, jeśli wyróżnia się w pozytywny sposób i posiada ambitny program wzmacnia i wspierania młodzieży. Tytuł przyznaje jury składające się z europejskich organizacji młodzieżowych i partnerów instytucjonalnych.
Aplikacje mogą składać wszystkie władze lokalne (miasta lub grupy miast, metropolie, aglomeracje) z krajów Unii Europejskiej i należące do Rady Europy.
Europejskie Stolice Młodzieży:
- 2009 - Rotterdam (Holandia)
- 2010 - Turyn (Włochy)
- 2011 - Antwerpia (Belgia)
- 2012 - Braga (Portugalia)
- 2013 - Maribor (Słowenia)
- 2014 - Saloniki (Grecja): www.thessaloniki2014.eu
- 2015 - Kluż-Napoka (Rumunia): www.cluj2015.ro
- 2016 - Gandża (Azerbejdżan): www.ganja2016.eu
O tytuł na rok 2017 rywalizować będzie 10 miast: Vicenza (Włochy), Galway (Irlandia), Kaunas (Litwa), Varna (Bułgaria), Alcobendas (Hiszpania), Cascais (Portugalia), York (Wielka Brytania), Perugia (Włochy), Oieras (Portugalia) i Newcastle (Wielka Brytania).
Zwycięzcę poznamy w listopadzie 2014 r.
Źródło: Europejskie Forum Młodzieży