Pozarządowe mity i fakty: Czy w Polsce nie ma społeczeństwa obywatelskiego?
Jesteśmy aktywni społecznie – jako wolontariusze w organizacjach lub na własną rękę, bez pośrednictwa fundacji / stowarzyszenia. Poza tym w naszym kraju działa wiele organizacji pozarządowych. I aktywni Polacy, i aktywne organizacje są częścią społeczeństwa obywatelskiego. W cyklu "Pozarządowe mity i fakty" portal ngo.pl rozprawia się z obiegowymi opiniami na temat III sektora.
40% Polaków i Polek jest aktywnych społecznie. Osoby te są wolontariuszami i wolontariuszkami w organizacjach pozarządowych lub też działają na rzecz swojego otoczenia, ale bez pośrednictwa organizacji.
Poza tym, co ważne:
-
Około 18% Polaków pracuje nieodpłatnie na rzecz organizacji pozarządowych (są ich wolontariuszami). Najczęściej działają oni w obszarze pomocy charytatywnej i ochrony zdrowia, w organizacjach religijnych, a także w stowarzyszeniach i fundacjach zajmujących się oświatą oraz edukacją i opiekujących się zwierzętami.
- W Polsce aktywnie działa 70 tys. stowarzyszeń i fundacji oraz wiele innych podmiotów tworzących szeroko rozumiany sektor pozarządowy: spółdzielni socjalnych, związków zawodowych, związków działkowiczów czy kół gospodyń wiejskich.
Kondycja sektora organizacji pozarządowych 2015
Polskie organizacje pozarządowe 2015
Zaangażowanie społeczne Polek i Polaków
W cyklu "Pozarządowe mity i fakty":
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (fakty.ngo.pl)