Pozarządowe mity i fakty: Czy organizacje powinny robić wszystko za darmo?
Wiele osób utożsamia organizacje z działalnością charytatywną i pracą społeczną, bez wynagrodzenia. Być może dlatego niechętnie dopuszczają myśl, że organizacja mogłaby pobrać opłatę za swoją usługę. Nawet jeśli jest to tylko zwrot kosztów. Nawet jeśli zdrowy rozsądek każe zgodzić się z tym, że wszystko ma jakiś swój koszt. W cyklu "Pozarządowe mity i fakty" portal ngo.pl rozprawia się z obiegowymi opiniami na temat III sektora.
Organizacje pozarządowe działają dla zmiany. To, co chcą zmieniać, opisane jest w statucie każdej z nich. Obszar i sposoby działania organizacji pozarządowych są bardzo różnorodne. Część zajmuje się działalnością społeczną w sposób szeroki, np. na rzecz zrównoważonego rozwoju, inne mają wąską specjalizację, np. pomoc dzieciom, które ucierpiały w wypadkach. Aby móc realizować swoje cele, często potrzebują dużych nakładów. Nie tylko osobowych, ale też finansowych.
Przykład: Członkowie organizacji wspierają rodziny dzieci po wypadkach, pomagają w rekonwalescencji ich pociech. Wolontariusze prowadzą warsztaty w szkołach o bezpieczeństwie na drodze, opiekują się dziećmi w czasie wyjazdów integracyjnych. Za swoją pracę nie oczekują zapłaty, robią to dla dobra innych i własnej satysfakcji. Ale już do prowadzenia rehabilitacji potrzebne jest m.in. odpowiednie miejsce, sprzęt i specjaliści. To wszystko kosztuje. Dlatego czasem organizacje decydują się na pobieranie opłaty.
Ta opłata często nie daje organizacji zysku, tylko pokrywa koszty. Nawet jeśli stowarzyszenie lub fundacja prowadzi działalność gospodarczą i zysk powstanie, to musi być przeznaczony na realizację celów statutowych.
Za co pomagać?
Zarówno firmy, jak i organizacje mogą oferować podobne usługi. Na rynku komercyjnym po prostu za nie płacimy i zasilamy fundusze firmy. Opłata, która wpłynie do kasy fundacji / stowarzyszenia, trafia na jej cele statutowe (na kolejne działania). Jednak, gdy okazuje się, że usługa lub produkt są odpłatne, często budzi to kontrowersje. Być może dlatego, że organizacje utożsamiamy z działalnością charytatywną i pracą społeczną. Niechętnie dopuszczamy myśl, że organizacja, która pomaga innym mogłaby „zarobić” lub pokryć koszty. A w takiej sytuacji – za co pomagać?
Jak nie zabić dobroczynności [debata]?
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)