Powstanie Federacja Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego
13 czerwca w Urzędzie Miasta w Sochaczewie miało miejsce spotkanie inaugurujące prace nad powołaniem Federacji Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego (FOPPS).
Podczas spotkania, 25 osób reprezentujących organizacje z całego powiatu, dyskutowało o tym jak wyglądać może Federacja, jej misji i celach powołania. Koordynujący projekt powołania FOPPS, Michał Jakubowski – prezes Fundacji Autonomia, odpowiadał na pytania zgromadzonych, przedstawił ramy czasowe dla poszczególnych etapów osiągnięcia tegoż celu oraz szczegóły dotyczące możliwości przystąpienia do Federacji. Działania związane z powołaniem Federacji realizowane są przez Fundacje Autonomia w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2013 finansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Działania mające doprowadzić do powołania federacji to kontynuacja prac ROPPS tj. Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego, działającej nieformalnie od 2010 roku. Wsparciem merytorycznym dla procesu federalizacji posłuży Piotr Todys, prezes, istniejącej formalnie już 10 lat, Federacji Organizacji Służebnych MAZOWIA. Przystąpienie do Federacji przynosi jej członkom wiele korzyści, m.in. pozwala przezwyciężyć ograniczenia związane z brakiem rozwiniętej struktury, niedostatkami finansowymi czy brakami wykwalifikowanych pracowników i wolontariuszy; przez rozmowy, konsultacje i opiniowanie dokumentów w większym stopniu wpływać na lokalne prawodawstwo i rozwój powiatu, miasta czy gminy; pozyskiwać środki finansowe na zakup usług (księgowych, prawnych, informatycznych, szkoleniowych); wymieniać się doświadczeniem.
Agnieszka Ptaszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Mieszkańców Gminy Teresin IMPULS, od początku w ROPPS, obecnie w projekcie powołania FOPPS odpowiedzialna za kontakty z przedstawicielami organizacji pozarządowych, dodaje – Federacja będzie podejmowała działania tam, gdzie pojedyncze organizacje są za słabe, gdzie jest potrzeba silnego głosu w celu wyrażenia wspólnego stanowiska, a w naszych samorządach oczekuje się formalizacji zrzeszenia lokalnych ngo. Badania kondycji sektora organizacji pozarządowych w Polsce, prowadzone przez Stowarzyszenie Klon/Jawor, mówią jednoznacznie iż słaba federalizacja czy też jej brak są barierą w rozwoju sektora. Jeśli sieć organizacji określi pewną wizję, drogę dojścia do zmiany, może ją osiągnąć poprzez aktywny udział członków.
To, że Federacja powstanie jest już faktem. W jakim kształcie - zależeć będzie od samych organizacji, które ją utworzą. Informacje na temat powołania federacji można uzyskać u Agnieszki Ptaszkiewicz bądź Michała Jakubowskiego. Do nich też wysyłać należy statuty organizacji w celu zbadania ich przez radcę prawnego pod kątem działań prawnych jakie trzeba podjąć w celu przystąpienia do Federacji. O szczegółach realizacji projektu, jego postępach i efektach poczytać będzie można na stronie internetowej Fundacji Autonomia.
11 lipca na godz. 18.00 do sali konferencyjnej Urzędu Miasta zapraszane są wszystkie podmioty pozarządowe posiadające osobowość prawną, które chcą dowiedzieć się więcej i porozmawiać o konkretach.
Justyna Marciniak Foto: Małgorzata Kazur
Źródło: inf. nadesłana