Jest już dostępna wersja drukowana i elektroniczna wspólnego podręcznika stworzonego przez metodyków, animatorów i pedagogów z Polski i Ukrainy. Opracowali oni bardzo praktyczny przewodnik, który pomoże młodym ludziom po obu stronach granicy planować i realizować wspólne projekty.
Projekty te będą one oparte o zasadę partnerstwa, współpracy i metody edukacji pozaformalnej. Tak, aby młodzież mogła się lepiej poznać i odkrywać bogactwo wspólnej przeszłości. A także, aby razem dostrzec przyszłość.
Podręcznik powstał podczas polsko – ukraińskiego seminarium, które zorganizowaliśmy w październiku w Nasutowie koło Lublina – mówi Olga Stankowska, koordynator projektu z lubelskiej Fundacji Nowy Staw. Zawiera on cztery rozdziały, które opisują jak motywować młodzież do działania, jak przeprowadzić integrację grupy dwunarodowej, jak ocenić jakość realizowanych działań oraz upowszechniać rezultaty wspólnego projektu. Ponadto w podręczniku znajduje się śpiewnik wspólnych piosenek, mini słownik, a także tradycyjne przepisy z kuchni obydwu narodów.
Idea wymian polsko – ukraińskich jest bardzo bliska naszej Fundacji – wyjaśnia Michał Wójcik, prezes Fundacji Nowy Staw. Pierwsze spotkania organizowaliśmy z młodzieżą z Żytomierza już 25 lat temu, w pierwszym roku naszej działalności. Dzisiaj, jak nigdy przedtem, potrzeba wspólnych projektów polsko – ukraińskich. Potrzebujemy tego, chociażby po to, aby razem usuwać granice. Tą widzialną, która obecnie jest praktycznie nieprzejezdna i hamuje rozwój współpracy polsko – ukraińskiej. I tą niewidzialną, o której mówił w Gnieźnie Ojciec Święty Jan Paweł II: „zbudowaną z lęku i agresji, z braku zrozumienia dla ludzi o innym pochodzeniu, z egoizmu politycznego i gospodarczego oraz z osłabienia wrażliwości na godność każdego człowieka”. Tą widzialną granicę powinniśmy usprawnić w miarę szybko konkretnymi działaniami rządzących w Warszawie i Kijowie. Dla usunięcia tej drugiej potrzeba czasu, ale także okazji do wspólnej pracy. Jest ona możliwa dzięki programowi Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.
Gdzie można uzyskać podręcznik?
Podręcznik powstał w ramach projektu "Udana wymiana młodzieży dziś – gwarancją dobrego sąsiedztwa jutro" realizowanego przez Fundację Nowy Staw z Lublina i Centrum Inicjatyw Europejskich z miasta Sumy. Projekt był sfinansowany przez Polsko – Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży. Rada przyznaje granty od 2016 r. i stanowi nową platformę współpracy między Polską i Ukrainą powołaną na mocy Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Gabinetem Ministrów Ukrainy. W tym roku na spotkania młodzieży z Polski i Ukrainy przeznaczono 3 mln 800 tys. zł. Kolejny nabór wniosków ogłoszony będzie w pierwszym kwartale 2017 r.