W „Aktywnych metodach pracy z młodzieżą” zespół Fundacji Rozwoju “Dobre Życie” przybliża dramę stosowaną, coaching, tutoring, teatr forum, teatr edukacyjny, teatr ze społecznością oraz działalność islandzkich rad młodzieżowych. Całości dopełnia ewaluacja projektu „Zaloguj się do działania” – dowód pozytywnych zmian zachodzących dzięki nieformalnej edukacji młodzieży z wykorzystaniem aktywnych metod.
W publikacji „Aktywne metody pracy z młodzieżą”, redagowanej przez Aleksandrę Chodasz, znajdziesz dobre praktyki, praktyczne wskazówki i ćwiczenia z następujących obszarów:
-
działalność młodzieżowych rad na Islandii;
-
storytelling, czyli opowiadanie historii, jako metoda, która daje olbrzymie możliwości nawiązania głębokiego kontaktu z drugim człowiekiem, a także uczenia się i dzielenia doświadczeniem;
-
drama stosowana, teatr forum, teatr edukacyjny i teatr ze społecznością, które tworząc przestrzeń do wchodzenia w role uwrażliwiają i pomagają rozwijać kompetencje interpersonalne;
-
coaching, w tym wiele ćwiczeń, które umożliwiają spotkanie z samym sobą, własnym potencjałem i potrzebami oraz dają szansę pokierowania osobistym rozwojem;
-
tutoring w pracy z zespołami młodzieżowymi realizującymi własne inicjatywy;
-
Open Space jako wyjątkowy sposób prowadzenia efektywnych dyskusji;
-
wyniki ewaluacji projektu „Zaloguj się do działania” – dowód pozytywnych zmian zachodzących dzięki nieformalnej edukacji młodzieży z wykorzystaniem aktywnych metod.
Do sięgnięcia po publikację zachęcają liczne filmiki promocyjne stworzone przez młodzież i dorosłych zaangażowanych w projekt "Zaloguj się do działania" i stworzenie publikacji. Niżej linki do kilku wybranych - warto je zobaczyć :)
W wykonaniu nauczycielki:
https://youtu.be/DU3C8Nj49cI
W wykonaniu autorek tekstów (o dramie i storytellingu):
https://youtu.be/m3yPLC3yma8
https://youtu.be/ciz8KH4K7ac
W wykonaniu młodzieży:
https://youtu.be/jjaGbqop01Q
Kiedy warto sięgnąć po publikację Fundacji Rozwoju „Dobre Życie” pt. „Aktywne metody pracy z młodzieżą”
-
Pracujesz z młodzieżą i czujesz, że potrzebujesz inspiracji i wsparcia.
-
Wokół Ciebie jest mnóstwo rzeczy, które powinny się zmienić, by wszystkim żyło się lepiej.
-
Podejrzewasz lub jesteś przekonana/y, że współczesna młodzież jest nieaktywna, obojętna na sprawy społeczne i publiczne, nastawiona na szybki efekt kosztem niewielkiego zaangażowania.
-
Uważasz, że młodzież jest (pomimo wszystko) pełna życia, pasji, pomysłów, gotowa do ich realizacji.
-
Wierzysz, że warto postawić na młodzież, a może nawet pozwolić jej nie tylko działać pod dyktando dorosłych, ale i wychodzić z inicjatywą oraz podejmować decyzje.
Osoby i instytucje, które chciałyby otrzymać drukowaną wersję publikacji, np. do biblioteki lub przekazania osobom nie mającym dostępu do Internetu, prosimy o kontakt: fundacja@dobrezycie.org
Publikacja jest nieodpłatna i została wydana w ramach projektu „Zaloguj się do działania”, zrealizowanego przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie” w partnerstwie z Gminą Strzyżów i islandzką firmą Ildi. Projekt finansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.
Źródło: Fundacja Rozwoju "Dobre Życie"