Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych we współpracy z Siecią SPLOT w projekcie „III sektor dla Polski” prowadzi ogólnopolską dyskusję, której wyniki przełożą się na strategię na rzecz silnego sektora obywatelskiego. Finał debaty odbędzie się w Warszawie na VII OFIP-ie. Postępy prac na strategią można śledzić w serwisie nowastrategiasektora.ngo.pl w portalu ngo.pl.
http://nowastrategiasektora.ngo.pl
Organizacje pozarządowe mają do odegrania ważną rolę zarówno w kwestii doraźnej pomocy i rozwiązywania konkretnych problemów na poziomie społeczności, jak również na poziomie ogólnopolskim. Po 25 latach transformacji przyszedł czas podsumowania dokonań organizacji i jednocześnie czas stworzenia wspólnej, jasnej wizji przyszłości polskiego sektora obywatelskiego, sprecyzowanej w jednym dokumencie, który spełni społeczne oczekiwania. Jak w poprzednich latach decyzje zostaną podjęte podczas wspólnego spotkania przedstawicieli organizacji na OFIP-ie w Warszawie. Wzorem są I OFIP w 1996 r., kiedy została przyjęta Karta Zasad Działania Organizacji Pozarządowych i III OFIP w 2002 r., na którym stworzono podwaliny pod powstanie OFOP-u. Natomiast efekty pracy IV OFIP-u w 2005 r. składające się na społeczną Strategię Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego posłużyły do stworzenia rządowej Strategii Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i podstaw działania Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Społecznych. W tym roku zakończenie projektu „III sektor dla Polski” ma pomóc w ukształtowaniu wizji strategii dla działań obywatelskich w Polsce.
Organizatorzy
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych od dziesięciu lat nadaje działaniom organizacji pozarządowych na poziomie krajowym ustrukturalizowany charakter. Wspiera działania w obszarze reprezentacji interesów sektora pozarządowego, rzecznictwa, wpływa na stanowione prawo i polityki publiczne. Stara się patrzeć władzy centralnej na ręce. SPLOT to ośrodki wsparcia, które od 20 lat działają na rzecz wzmacniania organizacji w środowiskach lokalnych i na poziomie regionalnym. Zjednoczone siły reprezentacji sektora na poziomie krajowym i wojewódzkim oraz systemu wsparcia umożliwiają szeroką debatę, a do jej sukcesu mają okazję przyczynić się organizacje – te, które są reprezentowane w federacjach, te, które otrzymały pomoc od ośrodków wsparcia i te, które mają swoją wizję rozwoju sektora. Wszystkie te stanowiska stanowią realną siłę mogącą zmieniać rzeczywistość.
W jaki sposób powstanie strategia?
Budowanie strategii rozpoczęło się od dołu – OFOP i SPLOT zachęcają przedstawicieli organizacji do aktywnego uczestniczenia w tym procesie i konsultowania jego wyników. Podstawy strategii powstają podczas Regionalnych Forów Inicjatyw Pozarządowych, które w ostatni weekend zostały zainaugurowane spotkaniem na Śląsku. Forum Inicjatyw Pozarządowych odbyło się 23 i 24 maja w Tychach, jego współorganizatorem było Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych z Rybnika. Na kolejnych FIP-ach poza zagadnieniami lokalnymi będą podejmowane tematy ogólnopolskie, a także sformułowane zostaną oczekiwania dotyczące roli sektora w rozwoju Polski. Efekty tych działań złożą się na podstawowy materiał do pracy nad strategią.
Poszczególne grupy będą pracować nad podobną strukturą dokumentów złożoną z diagnozy (na podstawie materiałów opracowanych), wniosków i rekomendacji, adresatów rekomendacji i proponowanego sposobu wdrożenia strategii. W każdym województwie powołany został Regionalny Panel Ekspertów (RPE), który zajmie się opracowaniem jednego ważnego dla całego sektora pozarządowego tematu. Wyniki prac skierowane zostaną do Krajowego Panelu Ekspertów, co przełoży się nadokument podsumowujący pracę ekspertów i konsultacje środowiskowe. W ten sposób powstanie strategia, która będzie dostosowana do potrzeb wszystkich organizacji.
Projekt realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Spot projektu „III sektor dla Polski”
Źródło: Sieć SPLOT, OFOP