Zbliża się kolejne posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) Unii Europejskiej. Już 30 stycznia br. przedstawiciele i przedstawicielki rządów państw członkowskich będą dyskutować na temat transportu żywych zwierząt tzw. hodowlanych.
Organizacje pozarządowe, w tym Green REV Institute, Future Food 4 Climate, Compassion in World Farming Polska, Akcja Demokracja, Ekowyborca, Fundacja Zwierzęta Niczyje, Klub Myśli Ekologicznej, Podróże z Pazurem, Polska dla Zwierząt, Stowarzyszenie Przyjaciele Kubusia, Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Roślinna Strona, Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy, Stowarzyszenie Nasz Bóbr, Azyl dla Świń Chrumkowo, Vege Vouge oraz osoby eksperckie prof. Joanna Hańderek, prof. Piotr Skubała, prof. Marcin Urbaniak, dr nauk medycznych Joanna Kowalczyk - Bednarczyk, dr Ryszard Kulik, oraz Dariusz Gzyra apelują o poparcie głosu społeczeństwa obywatelskiego w sprawie zakazu transportu żywych zwierząt.
“Jesteśmy bardzo zaskoczone i zaniepokojone propozycją utrzymania eksportu żywych zwierząt do krajów trzecich Unii Europejskiej. Jak Pan Minister wie egzekwowanie przepisów unijnych poza granicami Wspólnoty jest praktycznie niemożliwe. Tragedie w ramach transportu żywych zwierząt (…) dobitnie pokazały, że eksport żywych zwierząt oznacza cierpienie, ból i dramat zwierząt. Europejki i Europejczycy od lat działają na rzecz zatrzymania transportów (…)” - wskazują w apelu organizacje.
Morgan Janowicz, członkini zarządu Green REV Institute: “Transport żywych zwierząt musi przejść do historii nieetycznych, okrutnych praktyk przemysłu mleczarskiego, mięsnego, jajczarskiego. Niezależnie od tego czy trasa poza państwa UE czy wewnątrz Wspólnoty decydenci i decydentki powinni się wstydzić, że w czasie debaty o sprawiedliwej, roślinnej transformacji systemu żywności myślą o desperackim utrzymaniu status quo.”
Małgorzata Szadkowska, Prezeska Compassion in World Farming Polska: „Od wielu lat obywatele i obywatelki Polski razem z milionami obywateli UE wzywają do całkowitej zmiany aktualnego systemu transportowania zwierząt z uwagi na fakt, że handel żywymi zwierzętami jest całkowicie przestarzały. UE musi podążać za ogólnoświatowym trendem w kierunku jego zniesienia, tak jak ma to miejsce już w Nowej Zelandii”.
Paweł Rawicki, Prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki: Transport zwierząt to dokładanie zwierzętom kolejnego etapu cierpienia. Poruszając się po polskich drogach nieustannie mijamy ciężarówki przewożące ściśnięte świnie, krowy czy kurczaki. Teraz władze Unii Europejskiej mają szansę dokonać pozytywnych zmian w regulacjach dotyczących transportu zwierząt i mamy nadzieję, że polski minister zwierząt stanie po stronie zwierząt i poprze te zmiany.”
O Green REV Institute oraz Future Food 4 Climate
Misją Fundacji Green REV Institute jest zmienianie i budowanie świata w szacunku dla człowieka, zwierząt i klimatu. Zauważamy, że współczesne rolnictwo przestało być tym, które znaliśmy. Stało się przemysłem, który wpływa na jakość życia i zdrowie ludzi, zmiany klimatyczne i uprzedmiotowienie zwierząt. Następuje koncentracja produkcji żywności, rośnie skala rolnictwa przemysłowego i maleje liczba małych, rodzinnych gospodarstw. Troska o zdrowie i wysoką jakość produktów została zastąpiona rachunkiem zysków i strat, i walką o jak najniższe koszty produkcji. Przemysłowe rolnictwo zmienia klimat, sprawia, że ludzie tracą prawo do życia w czystym środowisku. Wskazujemy więc, że prawo musi podążać za naszymi potrzebami, zmianami społecznymi, musi nas skutecznie chronić – dlatego też podejmujemy działania w duchu jego zmiany. Green REV Institute jest organizacją członkowską międzynarodowych koalicji 50by40, World Federation for Animals, Eurogroup for Animals, European Vegetarian Union, TAPP Coalition, Aquatic Animal Alliance, organizacją akredytowaną przy Programie Środowiskowym ONZ (UNEP), oraz jedną z 10 NGO w ramach EU Platform on Animal Welfare. Future Food 4 Climateotwiera się w nowej karcie to koalicja organizacji społeczeństwa obywatelskiego, zrzeszająca 73 organizacje z Polski i Ukrainy, która podejmuje działania rzecznicze i strażnicze, angażuje i mobilizuje do działań, aktywizmu na rzecz sprawiedliwej transformacji systemu żywnościowego.