"Powódź. Pomagamy!" – wsparcie dla szkół, bibliotek i organizacji społecznych
Już blisko 900 tysięcy zł z ponad półtora milionowej dotacji PAFW trafiło do poszkodowanych szkół i bibliotek oraz organizacji społecznych ramach akcji „Powódź. Pomagamy!”. Od maja tego roku Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności przeznaczyła ponad 1,5 mln złotych na pomoc dla szkół i bibliotek publicznych oraz organizacji społecznych poszkodowanych w powodzi, z której skutkami lub – w niektórych regionach – nawrotami zmaga się wiele miejscowości.
Akcja „Powódź. Pomagamy!”, finansowana z dotacji PAFW i realizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), ruszyła natychmiast w odpowiedzi na pierwszą falę powodziową. Pomocą objęto szkoły i gminne biblioteki publiczne z terenów wiejskich i małych miast. Patronat nad akcją objęła Gazeta Wyborcza.
Poszkodowane szkoły i biblioteki ubiegały się o granty w wysokości do 15 tys. złotych. Spośród 81 zgłoszeń komisja przyznała dofinansowanie 69 placówkom na łączną kwotę 894 tysięcy złotych.
- W czasie majowej powodzi woda wdarła się do naszych klas oknami i drzwiami. Dzięki pomocy PAFW i CEO będziemy mogli normalnie rozpocząć nowy rok szkolny - o czasie, w odnowionych salach. Pomoc finansową z grantu przeznaczymy na zakup mebli szkolnych - ławek, krzeseł, szafek oraz pomocy dydaktycznych - mówi Barbara Wiktor, kierownik administracji w Zespole Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach (woj. podkarpackie).
- Powódź zaskoczyła nas wszystkich – nikt nie przypuszczał, że malutki strumień w pobliżu biblioteki zamieni się w rwącą rzekę. Woda zalała nasz magazyn książek mieszczący się w piwnicy. Musieliśmy wyrzucić ponad 1000 zniszczonych egzemplarzy – zajęły ponad półtora kontenera… to był bardzo przykry widok – opowiada Lidia Pietrowska, dyrektor Biblioteki w Gierałtowicach (woj. śląskie). – Jednak z drugiej strony powódź przywróciła nam wiarę w człowieka – to była prawdziwa lekcja dobrego serca. Dzięki szybkiej pomocy PAFW i CEO otrzymaliśmy dary książkowe – m.in. od Uniwersytetu Warszawskiego, tłumacza p. Andrzeja Polkowskiego i innych. A za otrzymane w grancie pieniądze zakupimy nowe regały, książki i drobny sprzęt do biblioteki.
Do Akcji „Powódź. Pomagamy!” włączyły się także inne podmioty: firmy komercyjne, instytucje oraz osoby prywatne, udzielając wsparcia finansowego i rzeczowego. Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze przekazało 500 000 zł czterem wybranym szkołom: w Zagłobie (woj. lubelskie), Świniarach (woj. mazowieckie) oraz dwóm w Wilkowie (woj. lubelskie).
Biblioteka Narodowa przekazała do dyspozycji zalanych bibliotek dublety ze swoich zbiorów, dzięki czemu placówki mają szansę odnowić i uzupełnić księgozbiory. Biblioteka udostępniła także najnowszą wersję programu MAK do katalogowania zbiorów oraz pomoc specjalistycznej pracowni konserwatorskiej.
Oddział Microsoft we Wrocławiu przekazał 77 krzeseł. VB Leasing Polska SA zaoferowała 20 monitorów. Dzięki ofercie Philips Lighting Poland SA poszkodowane placówki mogą liczyć na pomoc w razie problemów z uszkodzonym systemem oświetlenia.
Ponadto wiele osób prywatnych organizuje zbiórki książek, zabawek, środków czystości, oraz pieniędzy na rzecz konkretnych placówek, które zgłosiły CEO jakich darów najbardziej potrzebują.
Równolegle PAFW, wraz z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, uruchomiła akcję pomocy dla poszkodowanych w powodzi lokalnych organizacji społecznych z terenów objętych programem „Działaj Lokalnie”, prowadzonym od dziesięciu lat przez Fundację. - Poszkodowane organizacje społeczne mogły ubiegać się o granty przyznawane przez Ośrodki „Działaj Lokalnie”. Otrzymaną pomoc mogą wykorzystać na zakup sprzętu i wyposażenia, drobne prace remontowe, a także – w szczególnie uzasadnionych przypadkach – na wsparcie projektów, których realizacja została zagrożona w wyniku powodzi – wyjaśnia Jerzy Koźmiński, Prezes PAFW.
Dotacje – o łącznej wartości blisko 375 000 złotych - otrzymało 56 organizacji, w tym wiele Ochotniczych Straży Pożarnych.
Dodatkowo koncern handlowy METRO GROUP finansuje dwutygodniowe kolonie w Rucianem-Nidzie dla grupy ok. 50 dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z woj. świętokrzyskiego: z Sandomierza, Dwikoz i Gorzyc. W realizacji tego przedsięwzięcia uczestniczy Akademia Rozwoju Filantropii wraz z trzema Ośrodkami „Działaj Lokalnie”, które rekrutują uczestników i organizują wyjazd.
Akcję pomocy dla szkół i bibliotek koordynuje Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Magdalena Jurewicz, tel. 795 247 946, e-mail: magdalena.jurewicz@ceo.org.pl
Akcję pomocy dla organizacji społecznych koordynuje Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
oraz Dorota Stronkowska, tel. 622 02 08 w. 29, e-mail: d.stronkowska@filantropia.org.pl
Źródło: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności