Powakacyjne posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego było szóstym posiedzeniem Rady V kadencji i czwartym posiedzeniem w tym roku. Rozrost RDPP – pojawienie w czerwcu nowych członków, przedstawicieli sektora, to konieczność lepszej organizacji pracy Rady. Takie też będzie zadanie nowo powołanego Prezydium.
- posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego odbyło się 8 września 2016 r. Zgodnie z tradycją poprowadzili je razem dwaj współprzewodniczący Rady: Krzysztof Balon i minister Krzysztof Michałkiewicz.
Organizacja prac RDPP
Niestety samo Prezydium nie zapewni Radzie odpowiednich warunków pracy. Konieczne jest też większe wsparcie z Departamentu Pożytku Publicznego. Strona pozarządowa, reprezentowana przez Krzysztofa Balona, sygnalizuje, że obecne wsparcie jest niewystarczające. Radzie potrzebna byłaby osoba wyznaczona tylko i wyłącznie do jej obsługi (a jeszcze lepiej dwie takie osoby). Tym problemem miałoby się zająć również właśnie powołane Prezydium.
Odpowiadając, Minister Michałkiewicz opisał trudną sytuację kadrową w departamencie. Obiecał też przekazać postulat dotyczący pracownika do obsługi Rady Dyrektor Generalnej, która odpowiada za kadry w ministerstwie.
Posiedzenia formalnie co kwartał, ale nie mniej niż do tej pory
Wpływ na organizację prac Rady mają również propozycje zmiany w rozporządzeniu w sprawie Rady Działalności Pożytku Publicznego. Propozycje te omówił Piotr Kontkiewicz. Dotyczą dwóch spraw.
Pierwsza – bardziej aktualna – to określenie, co ile powinny odbywać się posiedzenia RDPP. Obecnie przepis mówi, że Rada spotyka się nie rzadziej niż co dwa miesiące. Posiedzenia w tej kadencji, choć częste, nie do końca realizują ten przepis. Członkowie Rady wskazywali już wcześniej na niedogodności związane z tak sztywno wyznaczonym harmonogramem. Departament zaproponował więc, żeby wpisać do rozporządzenia obowiązek zwoływania posiedzeń raz na kwartał, deklarując jednocześnie, że nie powinno to spowodować spadku liczby posiedzeń. W uzasadnieniu wskazuje się też, że członkowie Rady są aktywni również pomiędzy posiedzeniami, kiedy to pracują zespoły problemowe, a część decyzji podejmowana jest w trybie obiegowym.
Druga zaproponowana zmiana – bardziej na przyszłość – polega na przeformułowaniu przepisu nakazującego ogłaszanie naboru członków Rady (reprezentantów strony pozarządowej) tak, żeby wystarczyło zamieszczenie ogłoszenia wyłącznie w internecie (na stronach resortu i w BIP). Obecny obowiązek – zakup ogłoszenia w prasie drukowanej, w dzienniku o zasięgu krajowym – wydaje się już nieco archaiczny i związany jest z kosztami.
Zapowiadana nowelizacja ustawy o działalności pożytku
Ponownie referujący sprawę Piotr Kontkiewicz skupił się na dodatkowej procedurze, umożliwiającej Ministrowi przyjęcie spóźnionego sprawozdania w sytuacjach losowych i niezawinionych przez organizację pożytku.
Nowelizacja ma dodatkowo zaproponować:
- poszerzenie katalogu przychodów Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego (fundusz działa od początku roku – zobacz: Fundusz ma rozporządzenie i zaczyna zbierać środki),
- przepisy ułatwiające komunikację z Ministerstwem Sprawiedliwości w sprawie OPP tracących status pożytku,
- dookreślenie, kiedy organizacja pożytku składa swoje ostatnie sprawozdanie, w sytuacji utraty statusu.
Prace zespołów i interwencje
Tradycyjnie podczas posiedzenia omówiono, co wydarzyło się w poszczególnych zespołach.
Cezary Miżejewski, opisując prace zespołu ds. społecznych, mówił m.in. o udziale zespołu w konsultacjach prostszej sprawozdawczości dla organizacji (to element większej nowelizacji ustawy o rachunkowości) oraz konsultacjach dotyczących zmian w ustawie o spółdzielniach socjalnych.
Dialog obywatelski – nadal więcej pytań niż odpowiedzi
Na zakończenie posiedzenia dyskutowano o rozwoju dialogu obywatelskiego. W Radzie działa zespół problemowy, który zajmuje się tym tematem. Do jego zadań należało wypracowanie ram organizacyjno-prawnych Rady Dialogu Obywatelskiego. Przewodnicząca zespołowi ds. dialogu Małgorzata Sinica mówiła o wątpliwościach związanych z tym zadaniem.
Od obecnego na posiedzeniu przedstawiciela Pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego (samego Wojciecha Kaczmarczyka nie było na posiedzeniu 8 września), uzyskano potwierdzenie, że w ramach prac zespołów eksperckich powstanie autorska koncepcja Rady Dialogu Obywatelskiego. Jednocześnie przedstawiciel deklarował, że ta koncepcja będzie wykorzystywała refleksje i propozycje organizacji pozarządowych, również te zawarte w dorobku wspomnianej wyżej Mapy Drogowej.
Siódme posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego V kadencji zaplanowano na 24 listopada 2016 r.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)