Powstanie Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego (POPPS) stało się faktem. 10 października 2013 w Hotelu Chopin odbyło się zebranie założycielskie, które zgromadziło przedstawicieli jedenastu organizacji pozarządowych. Teraz czas na rejestrację nowego podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Na liście członków założycieli Porozumienia znalazło się siedem stowarzyszeń i cztery fundacje, reprezentujące sześć z ośmiu gmin z terenu powiatu sochaczewskiego. W skład POPPS weszły Stowarzyszenie na Rzecz Szkoły i Rozwoju Społeczności Lokalnej „Mała Ojczyzna” z Kozłowa Biskupiego (gm. Nowa Sucha), reprezentowane przez Renatę Smyczek, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Adamowa Góra (gm. Młodzieszyn), reprezentowane przez Małgorzatę Hetman, Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet z Kamiona (gm. Młodzieszyn), reprezentowane przez Ilonę Grzelak, Fundacja Zielona Polana z Janowa (gm. Brochów), reprezentowana przez Olgę Kulesza, Stowarzyszenie Lokalna Gruba Działania Nad Bzurą (gm. Brochów), reprezentowane przez Marcina Prengowskiego, AMNIS Stowarzyszenie na Rzecz Mieszkańców Sochaczewa i Okolic (m. Sochaczew), reprezentowane przez Alicję Korkosz, Fundacja Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera (gm. Sochaczew), reprezentowana przez Krystynę Mikołajczyk, Stowarzyszenie Przyjaciół Mieszkańców Gminy Teresin IMPULS (gm. Teresin), reprezentowane przez Agnieszkę Ptaszkiewicz, Stowarzyszenie Miłośników Wsi Topołowa (gm. Teresin), reprezentowane przez Szymona Drzazgę, Fundacja Amigo (gm. Brochów), reprezentowana przez Andrzeja Nowaka i Fundacja Autonomia (gm. Brochów), reprezentowana przez Michała Jakubowskiego. Wśród wymienionych podmiotów znajdują się organizacje uczestniczące w poprzednich latach w pracach nieformalnej Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego, a wcześniej, od 2009 roku, jej grupy inicjatywnej.
Do Zarządu Porozumienia wybrani zostali: Agnieszka Ptaszkiewicz – Prezes Zarządu, Alicja Korkosz – Wiceprezes Zarządu, Michał Jakubowski – Wiceprezes Zarządu, Krystyna Mikołajczyk – Członek Zarządu i Renata Smyczek – Członek Zarządu. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Andrzej Nowak – Przewodniczący, Szymon Drzazga – Wiceprzewodniczący, Małgorzata Hetman – Członek Komisji. Wszystkie uchwały zebrania założycielskiego zostały przyjęte jednogłośnie.
Porozumienie otwarte jest na nowych członków. Od razu po rejestracji POPPS w KRS, organizacje które nie wzięły udziału w zebraniu założycielskim, będą mogły przystąpić do Porozumienia. Członkami POPPS mogą zostać posiadające osobowość prawną stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, OSP, kościelne osoby prawne i inne zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Poszczególne organizacje członkowskie Porozumienia działają dla mieszkańców swoich wsi, miasta, gminy i całego powiatu. Porozumienie ma natomiast wspierać stowarzyszenia i fundacje członkowskie w codziennej działalności w realizacji ich zadań statutowych, rozwijaniu współpracy między nimi, reprezentowaniu ich interesów w kontaktach z administracją publiczną, podmiotami gospodarczymi oraz społecznością powiatu sochaczewskiego. Wsparcie ma mieć również charakter techniczny, np. porady prawne, obsługa księgowa czy wspólne projekty.
Już wkrótce Zarząd informował będzie o planowanych działaniach Porozumienia. Do czasu rejestracji członkowie POPPS rozmawiali będą nad strategią działania w najbliższych miesiącach i najpilniejszych działaniach, pozwalających na realizację celów zapisanych w statucie.
Komitet założycielski POPPS: Agnieszka Ptaszkiewicz, Alicja Korkosz, Michał Jakubowski
Źródło: Fundacja Autonomia