Powiat słubicki zyskał społecznego opiekun a zabytków. Legitymacja nr 1 już wręczona
Decyzją z 5 sierpnia 2013 r. starosta słubicki Andrzej Bycka na wniosek Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ustanowił Rolanda Semika społecznym opiekunem zabytków, pierwszym na terenie powiatu słubickiego. Uroczyste wręczenie legitymacji odbyło się 12 września podczas zebrania Zarządu powiatu słubickiego.
SOZ to społeczna funkcja przewidziana ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568, z późn. zm.) i wspierająca w terenie działania Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Zadania społecznego opiekuna zabytków
Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami społeczni opiekunowie zabytków podejmują działania związane z zachowaniem wartości zabytków i utrzymaniem ich w jak najlepszym stanie oraz upowszechniają wiedzę o zabytkach. Współdziałają z wojewódzkim konserwatorem zabytków i starostą w sprawach ochrony zabytków i opieki nad tymi zabytkami. Są uprawnieni do pouczania osób naruszających przepisy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Społecznym opiekunem zabytków może być osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie była karana za przestępstwa popełnione umyślnie oraz posiada wiedzę w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. Zadania społecznego opiekuna zabytków może wykonywać również osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.
Sylwetka
Roland Semik ukończył prawo polskie w Collegium Polonicum w Słubicach, prawo niemieckie na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, a także studia podyplomowe z zarządzania projektami UE.
Od 2010 r. prowadzi dział historyczny "Słubice wczoraj i dziś" na Słubickim Portalu Informacyjnym - Slubice24.pl. Jest współautorem ścieżki edukacyjnej po historycznych miejscach Słubic - sieci polsko-niemieckich tablic sfinansowanych przez Gminę Słubice, zasiada w zarządzie stowarzyszenia "My Life - erzählte Zeitgeschichte" e.V., a ponadto należy do Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą.
Źródło: Roland Semik