W Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu odbyła się konferencja pt. "Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie" (13 listopada 2012). Powiat Gostyński doczekał się specjalnego wyróżnienia, gdyż organizatorzy konferencji uznali, że system przeciwdziałania przemocy utworzony przez Powiat Gostyński jest dobrą praktyką, wartą rozpowszechniania.
Na debatę Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu zaprosił członków Zespołów Interdyscyplinarnych z całej Wielkopolski. Przybyli licznie pracownicy pomocy społecznej, policji, oświaty, ochrony zdrowia i gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Tematem przewodnim konferencji była rola poszczególnych służb w procesie niesienia pomocy.
Zaprezentowano także dobre praktyki w tym zakresie wielkopolskich gmin i powiatów. Powiat Gostyński doczekał się specjalnego wyróżnienia, gdyż organizatorzy konferencji uznali, że system przeciwdziałania przemocy utworzony przez Powiat Gostyński jest dobrą praktyką, wartą rozpowszechniania. Schemat i zasady funkcjonowania powiatowego systemu przeciwdziałania przemocy oraz jego najważniejsze działania przedstawił dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu Mirosław Sobkowiak, gdyż to właśnie PCPR w Gostyniu koordynuje działania powiatu oraz realizuje sporą ich część w tym obszarze. Ale na sprawnie funkcjonujący system składają się działania jednostek powiatowych pomocy społecznej: PCPR w Gostyniu i wchodzących w jego skład Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie oraz Ośrodka Mediacyjnego, ale też Policji, Oświaty, Ochrony Zdrowia, Kuratorów Sądowych, Prokuratury, Sądu oraz organizacji pozarządowych. Wśród nich najważniejszą rolę pełni Bonifraterski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Piaskach - Marysinie oraz Punkt Wsparcia dla Ofiar Przemocy przy Stowarzyszeniu "Dziecko". Duże zainteresowanie uczestników konferencji wzbudziły powiatowe działania profilaktyczne i edukacyjne, a wśród nich, realizowane przez PCPR w Gostyniu w partnerstwie z ośrodkami pomocy społecznej i Stowarzyszeniem "Dziecko" cykliczne warsztaty kompetencyjne dla rodziców i wspierająca je książka "Mamo! Tato! Kochajcie mnie! Podręcznik dla dobrych rodziców", opracowana i wydana przez PCPR w Gostyniu.
Obok Powiatu Gostyńskiego za dobre praktyki uznano też działania Powiatu Krotoszyńskiego oraz gmin Lipno i Września.
Jest to kolejne wyróżnienie dla działań Powiatu Gostyńskiego w tym obszarze, gdyż już rok temu Minister Pracy i Polityki Społecznej nagrodził powiat - w ogólnopolskim konkursie - za osiągnięcia i rozwijanie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko" - opracowanie własne