Co jakiś czas opinię publiczną bulwersują doniesienia o biciu dzieci przez rodziców. By przeciwdziałać krzywdzeniu dzieci i udzielać im pomocy kadra pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Sarbinowie (gmina Poniec) oraz członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego w Poniecu uczestniczyli w szkoleniu „Diagnozowanie zagrożeń w środowisku rodzinnym - rozpoznawanie sygnałów i objawów przemocy domowej wobec dzieci”.
Organizatorzy szkolenia: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Stowarzyszenie „DZIECKO” i Szkoła Podstawowa w Sarbinowie, podkreślają, że krzywdzeniu dzieci sprzyja powszechna aprobata dla wymierzania dzieciom klapsów, „lepów” czy policzkowania jako metody wychowywania dzieci. Ale, jak pokazują wszystkie badania, jest ona nieskuteczna, gdyż tylko wzbudza strach u dziecka, a tak naprawdę jest wyrazem niskich kompetencji wychowawczych rodzica.
Na szkoleniu omówiono szczegółowo m.in. zasady przydatne przy diagnozowaniu przemocy w rodzinie, a zwłaszcza wobec dzieci, sygnały widoczne w różnych obszarach u dzieci krzywdzonych, a także sygnały wysyłane przez rodziców niekrzywdzących i sygnały ujawniane przez rodziców krzywdzących. Dużo uwagi poświęcono sygnałom mogącym świadczyć o poszczególnych formach krzywdzenia dzieci: o wykorzystaniu seksualnym, o przemocy psychicznej, fizycznej czy zaniedbaniu.
Omówiono też zasady reagowania specjalistów na podejrzenie przemocy w rodzinie. PCPR w Gostyniu przypomina, że we wszystkich gminach powiatu gostyńskiego działają zespoły interdyscyplinarne. Ich zadaniem jest, w ramach procedury „Niebieskie Karty”, opracowanie i realizacja planów pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie. - Warto reagować w każdym przypadku podejrzewania, że dziecku dzieje się krzywda – podsumowała tę część warsztatów jedna ze specjalistek – Lepiej sprawdzić każdą sytuację od razu, niż później żałować, że zareagowało się za późno.
Prowadzący nieodpłatnie to szkolenie specjalista pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej z certyfikatem „Niebieskiej Linii” z PCPR w Gostyniu przypomniał, że system przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Polsce, oparty jest na dwóch obszarach: na wymiarze sprawiedliwości (policja, prokuratura, sądy i kuratela), skupiającym się wykrywaniu przestępstw, ściganiu sprawców i wymierzaniu im kar oraz na procedurze „Niebieskie Karty”, opartej na funkcjonowaniu Zespołów Interdyscyplinarnych i Grup Roboczych, realizowanej przez pomoc społeczną, oświatę, policję i ochronę zdrowia, a skupiającej się na zapewnianiu pomocy osobom doznającym przemocy i ich rodzinom, ale też i na pomaganiu osobom stosującym przemoc w zmienianiu siebie i swoich zachowań.
Jeżeli doznajesz przemocy lub jesteś jej świadkiem, jeżeli wiesz, że ktoś krzywdzi dzieci, powiadom Policję, Ośrodek Pomocy Społecznej w Twojej gminie lub PCPR.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"