Gala projektów i wolontariuszy, debata oksfordzka i żywiołowy biskupiański rock kapeli C 360 złożyły się między innymi na gminne obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, czyli święta ludzi nieodpłatnie i bezinteresownie pomagających innym, które odbyły się 5 grudnia w kinie "Szarotka" w Krobi.
Uroczystość otwarła i prowadziła Anna Krzyżostaniak, kierownik Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krobi. Uczestniczyli w niej Sebastian Czwojda, Burmistrz Krobi, Łukasz Kubiak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Krobi, radni gminy Krobia i powiatu gostyńskiego, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Krobi, dyrektorzy i kierownicy gminnych i powiatowych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, działających na terenie gminy, powiatu i Wielkopolski oraz wolontariusze. W pierwszej części Mirosław Sobkowiak, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, wygłosił przemówienie okolicznościowe, poświęcone wolontariatowi. Wskazał na wyniki badań, podkreślające wzrost liczby wolontariuszy w ciągu ostatnich dziesięciu lat: - W 2004 r. co piętnasty Polak pracował na rzecz innych jako wolontariusz, a w roku 2014 już co piąta osoba pracuje jako wolontariusz. Podkreślił też, że wkład w zachęcanie młodych ludzi do włączania się w wolontariat ma Stowarzyszenie „Ziemia Krobska”, od czterech lat realizująca program edukacyjny „Młodzi Aktywni”. Swoje wystąpienie zakończył podziękowaniami dla wszystkich działających społecznie: - Wszyscy, niezależnie od wieku, pracując na rzecz innych, pokazujecie swoje serca, swoją dobroć i zrozumienie dla problemów innych ludzi. Jesteście po prostu aniołami.
Kolejnym punktem uroczystości było przystąpienie trzech kolejnych jednostek do zawiązanego w ubiegłym roku „Partnerstwa na rzecz wolontariatu w gminie Krobia”. Do trzynastu ubiegłorocznych sygnatariuszy dołączyły Zespół Szkół w Pudliszkach, Zespół Szkół w Gostkowie oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krobia.
Chwilę później zaprezentowano nagrodzone projekty, a scenę sali widowiskowo-kinowej zajęli wolontariusze, których działania zwyciężyły w konkursie: „Najlepsza Inicjatywa Wolontarystyczna 2014 r. Gminy Krobia”. Kapituła konkursowa przyznała równorzędne tytuły Najlepszych Inicjatyw: grupie nieformalnej „Stanisławowie”, zajmującej się organizowaniem zajęć rekreacyjno-edukacyjnych dla dzieci w świetlicy wiejskiej w Kuczynie; grupie nieformalnej „Słodkie babeczki” z Rogowa, organizującej cykliczne warsztaty kulinarne dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych; przytulisku dla bezdomnych zwierząt w Krobi, w którym wolontariusze pracują codziennie opiekując się bezdomnymi zwierzętami; a także realizatorom projektu „Świąteczna paczka”, prowadzonemu przez Zespół Szkół w Pudliszkach. Laureatom specjalne podziękowania i gratulacje złożyli burmistrz Sebastian Czwojda oraz przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kubiak.
W kolejnej części spotkania podsumowano „Młodzieżowy Program Grantowy – KROBUS 2014”, zrealizowany przez Stowarzyszenie „Ziemia Krobska” przy dofinansowaniu Gminy Krobia. Koordynator programu Adam Sarbinowski zaprezentował efekty realizacji siedmiu projektów nagrodzonych grantami:
- Grupa „Duzi-małym”, projekt: „Baśniowe podróże – dzieci małe i duże”. Projekt gimnazjalistów i licealistów z Krobi polegał na przeprowadzeniu warsztatów teatralnych, w których oprócz młodzieży uczestniczyły również osoby dorosłe. Jego zwieńczeniem są przedstawienia dla dzieci.
- Grupa „Rudziki”, projekt: „Siatkówka dla pokoleń”. W ramach projektu młodzież z Ziemlina przygotowała we wsi pełnowymiarowe boisko do siatkówki plażowej i zorganizowała turniej oraz ligę piłki plażowej dla młodzieży z gminy Krobia.
- Grupa „Grafomaniacy”, projekt: „ Nie niszczę, tworzę”. W ramach projektu młodzież z Zespołu Szkół w Starej Krobi zorganizowała warsztaty i konkurs graffiti. Udekorowano graffiti jeden z budynków przy szkolnym boisku i utworzono przy nim przyjazny „skwer malucha”.
- Grupa „Flying” Music, projekt: „ Muzyka naszym uzależnieniem”. Uczniowie Zespołu Szkół w Gostkowie zorganizowali konkursy: wokalny, plastyczny oraz z historii muzyki, przeprowadzono warsztaty z zawodowym muzykiem, a także przygotowano „Szkolny dzień muzyki”, podczas którego zaprezentowano talenty muzyczne uczniów. Przygotowano również szkolny musical.
- Grupa Rogowo Active Sport, projekt: „Nuda nam nie grozi, bo nam sport po głowie chodzi”. Młodzież stworzyła w Rogowie siłownię. Odbyły się też zajęcia z trenerem kulturystyki.
- Grupa „Słodkie Babeczki”, projekt:. „Duży czy mały w kuchni doskonały”. Projekt polegał na przeprowadzeniu w Chwałkowie, Krobi i Rogowie warsztatów kulinarnych. Inicjatorki warsztatów zaprezentowały przepisy z różnych zakątków świata. Uczono również prawidłowego nakrywania do stołu oraz jego dekorowania.
- Grupa „Zakręceni muzyką”, projekt: „ Muzyczne przerwy”. W ramach projektu m.in. powstały muzyczne przerwy szkolne w Zespole Szkół w Pudliszkach. Wprowadzono również naukę tańca na dużych przerwach i po zajęciach. Przygotowano też teledysk o szkole, który nagrali i zmontowali sami uczniowie.
Następnie Burmistrz Sebastian Czwojda podziękował wolontariuszom i organizacjom pozarządowym. Podkreślił, że z podziwem obserwował podsumowanie i efekty działań w realizowanych projektach. Ostatnia część spotkania poświęcona była podsumowaniu projektu „Młodzi Aktywni” Stowarzyszenia „Ziemia Krobska”. Przedstawił je Mariusz Duda, prezes stowarzyszenia. W ramach czwartej edycji projektu kolejne grupa młodych wolontariuszy ukończyła sześciomiesięczne warsztaty dla młodzieżowych liderów, odbyła szkolenie autdoorowe w Brzedni, była na wycieczce edukacyjnej w Warszawie, zorganizowała kilka kampanii społecznych na terenie gminy Krobia.
Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty potwierdzające jego ukończenie.
Organizatorom krobskich obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza należą się słowa uznania.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko" - opracowanie własne