Śpiewali, tańczyli, rozmawiali, bawili się… w XX Świętogórskich Spotkaniach Seniorów. Prawie tysiąc ośmiuset emerytów, rencistów i niepełnoprawnych seniorów przybyło na Świętą Górę w Piaskach k. Gostynia z całej Wielkopolski, a także z sąsiednich województw: dolnośląskiego i lubuskiego.
Wydarzenie organizuje od lat Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Gostyniu przy dofinansowaniu Powiatu Gostyńskiego. Wsparcia w organizacji tego ważnego wydarzenia dla integracji środowisk seniorskich i starszych wiekiem osób z niepełnosprawnością tradycyjnie udzielają też Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Tradycyjnie Świętogórskie Spotkania Seniorów rozpoczęły się uroczystą mszą św. w Bazylice, którą w intencji wszystkich przybyłych odprawiono pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego. Po uroczystościach kościelnych zebrano się na drugiej części imprezy - biesiadzie w ogrodach klasztornych, towarzyszącej koncertowi chórów i zespołów śpiewaczych, będącemu główną częścią XX Świętogórskich Spotkań Seniorów.
Uczestników spotkań świętogórskich serdecznie przywitał, dokonując otwarcia imprezy Mirosław Maćkowiak, przewodniczący Zarządu Rejonowego w Gostyniu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, wręczając Złote Odznaki PZERiI ks. Zbigniewowi Starczewskiemu i Markowi Komorowskiemu z Drukarni REAL za działalność na rzecz ludzi w podeszłym wieku. W otwarciu XX Świętogórskich Spotkań Seniorów uczestniczyli: przedstawiciel rządu i przedstawiciele władz samorządowych: powiatowych i gminnych.
Koncert chórów i zespołów śpiewaczych prowadziła Jadwiga Krystkowiak z Zarządu Rejonowego PZERiI w Gostyniu, wspierana przez Panie: Hannę i Ewę – wolontariuszki z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać chórów i zespołów śpiewaczych z terenu Wielkopolski i sąsiednich województw, ale też spotkać się ze sobą, porozmawiać przy kawie, a także posilić się przygotowanym przez organizatorów budzącym nostalgiczne wspomnienia posiłkiem: kiełbaską z musztardą i bułką podaną na tekturowej tacce…. Chętni potańczyli przed sceną.
Do koncertu zgłosiło się 18 chórów i zespołów śpiewaczych. Jednak nie wszystkie dotarły i ostatecznie wystąpiło 11 zespołów.
Jak podkreślała liderka zespołu śpiewaczego „Srebrny włos” z Włoszakowic, otwierającego koncert – „Jesteśmy tutaj i zaśpiewaliśmy. I cieszymy się przeogromnie, bo to miejsce jest wyjątkowe i wyjątkowi są tutaj ludzie.”
P. Krystyna z Cerekwicy dodaje: - „Warto tu było przyjechać. Jestem wzruszona spotkaniami z wieloma przyjaciółmi. I bardzo dziękuję organizatorom za to, że robią coś tak wyjątkowego i to w tak wyjątkowym miejscu.”
Źródło: Stowarzyszenie "DZIECKO"