Co zrobić z plastikowymi butelkami? Czy woda z kranu może sobie długo lecieć? Co to jest emisja światła, a co recykling. I czy warto być ekoludkiem? Na te i wiele innych pytań potrafią odpowiedzieć mieszkańcy Chwałkowa k. Krobi za sprawą projektu „Ekologiczna rodzina, czyli bądź eko na co dzień” realizowanego przez Stowarzyszenie „DZIECKO”.
W rodzinnej imprezie ekologicznej zorganizowanej w Chwałkowie uczestniczyli mieszkańcy wioski i okolicznych miejscowości. Bawiąc się wesoło na pikniku uczyli swoje dzieci postaw proekologicznych. Organizatorzy przygotowali wiele zabaw i konkurencji dla różnych grup wiekowych, od najmłodszych po najstarszych. Były też zajęcia integracyjne dla całych rodzin. Zmagania prowadzone przez animatorkę zabaw oraz wolontariuszy, oprócz stwarzania możliwości wykazania się swoją sprawnością i różnymi talentami, miały charakter edukacyjny i uczyły, jak ważne jest poszanowanie przyrody i natury, w której funkcjonujemy. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na zabawki wykonane z odpadów, w którym uczestnicy wykazali się wyjątkową pomysłowością.
Organizatorzy, poprzez zabawy i prowadzenie festynu w miłej atmosferze przekazywali zgromadzonym wiedzę ekologiczną, podkreślając, że człowiek w świecie jest tylko cząstką wielkiego ekosystemu. Jeśli jedna z cząstek przestanie dobrze i w zgodzie z innymi funkcjonować, to zaburzony zostanie cały cykl życia. Zwracano uwagę na to, że uczymy nasze dzieci wszystkiego, co może im pomóc w ich własnym samodzielnym, przyszłym życiu, uczymy odpowiedzialności za własne czyny; ostrzegamy też przed niebezpieczeństwami i chronimy od złego. Niestety, wciąż rzadka jest nauka o selekcji odpadów, które w coraz większych ilościach znajdują się w naszych domach, a także nauka o poszanowaniu praw innych istot żyjących na naszej planecie, nauka o kulturze zachowania się wobec przyrody itd.
„Naszym moralnym obowiązkiem jest pozostawić następnym pokoleniom środowisko nadające się do życia. Mamy obowiązek nauczyć dzieci i młodzież życia w zgodzie z przyrodą. Niestety, nam dorosłym trudno jest zmienić poglądy, styl życia, czy sposób postępowania, zwłaszcza w odniesieniu do natury, która nie reaguje na nasze jej niszczenie. Dlatego wszelkie nadzieje należy pokładać w młodym pokoleniu, a w szczególności w dzieciach, które posiadają intuicyjne wyczucie funkcjonowania w zgodzie ze światem przyrody. Trzeba te postawy w nich wzmacniać i uczyć wszystkiego, co dobre dla naszego życia w zgodzie z naturą” – zauważa jedna z uczestniczek imprezy ekologicznej.
W swoich oddziaływaniach Stowarzyszenie DZIECKO skupiło się na całych rodzinach, gdyż to właśnie w rodzinie kształtuje się osobowość i postawy człowieka. To właśnie w rodzinie dzieci poznają pierwsze wyobrażenia o świecie, wymieniane są poglądy i doświadczenia. Wyjątkowa rola i siła oddziaływania rodziny okazała się niezwykle pomocna w prowadzeniu skutecznej edukacji ekologicznej.
Warto podkreślić, że udział w festynie ekologicznym był nieodpłatny dla uczestników, dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Gostyńskiego oraz środkom własnym Stowarzyszenia „DZIECKO”.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko" - opracowanie własne