Blisko sześćset osób spotkało się 13 czerwca w parku przy Domu Dziecka w Bodzewie. Już po raz dziesiąty odbył się tam festyn rodzinny „Powitanie lata”. Organizator: Dom Dziecka w Bodzewie, wspierany przez Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, przygotowali dla uczestników festynu szereg atrakcji.
Blisko sześćset osób spotkało się w niedzielę 13 czerwca w kolorowo przystrojonym na tę okazję parku przy Domu Dziecka w Bodzewie. Już po raz dziesiąty odbył się tam festyn rodzinny „Powitanie lata”. Wzięły w nim udział rodziny zastępcze z powiatu gostyńskiego, rodziny z dziećmi z Gostynia i okolicznych miejscowości. Przybyli też kandydaci na rodziców zastępczych, a także rodziny zaprzyjaźnione. Wszyscy bawili się razem z wychowankami domu dziecka oraz zaproszonymi na tę imprezę rodzicami dzieci, które się wychowują w rodzinach zastępczych lub w bodzewskiej placówce.
W imieniu organizatorów powitali gości Dyrektor Domu Dziecka w Bodzewie Karolina Dolata i Dyrektor PCPR w Gostyniu Mirosław Sobkowiak, a otworzył X festyn Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora. Życzył wszystkimi ciepłego słonecznego lata oraz satysfakcji z pracy z najmłodszymi. Festyn rozpoczął pokaz tańca w wykonaniu zespołu ze szkoły tańca „DESPERADO” z Gostynia. Dodatkowo wzięły w nim udział dziewczęta z domu dziecka. Występ nagrodzono gromkimi brawami.
Organizatorzy: Dom Dziecka w Bodzewie wspierany przez Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu przygotowali dla uczestników festynu szereg atrakcji. Integracyjną część festynu wypełniły konkurencje o charakterze rodzinnym, w których wystartowało ponad 450 uczestników w wieku od 12 miesięcy do 72 lat. Atmosfera radości i wzajemnej życzliwości towarzyszyła uczestnikom przez cały dzień.
Bawiące się rodziny: dzieci, młodzież i dorośli, próbowali swoich sił w wielu przygotowanych przez organizatorów konkurencjach, np. we wspinaniu się na linie, w rzucie oszczepem do tarczy, w slalomie z oponami, w przeczołgiwaniu się przez dziesięciometrową rurę, w rzucaniu hula-hoopu na piłki lekarskie, w wyścigach na taczkach, w walce pałkami na równoważni, w strzelaniu z karabinka pneumatycznego czy w wyścigach na nartach rodzinnych.
Organizatorzy przygotowali dla uczestników festynu wiele niespodzianek. Oprócz pokazu tańca country był też występ taneczny wychowawczyń z domu dziecka, był minipokaz taekwondo w wykonaniu Kacpra Grzywaczyka. Poruszenie wśród uczestników festynu wywołał przyjazd kilkudziesięciu ciężkich motocykli z Black Legion Gostyń. Pojazdy wzbudziły wielkie zainteresowanie małych i dużych uczestników festynu, którzy fotografowali się na tych wielkich i błyszczących maszynach, a przejażdżki tymi ciężkimi pojazdami były świetną atrakcją nie tylko dla najmłodszych. Oblegany był też historyczny motocykl z przyczepą i karabinem maszynowym. Miłośnicy motoryzacji oglądali też motocykle crossowe i speedway’owe oraz korzystali z okazji przejażdżki tymi pojazdami. Miłośnicy spokojniejszych wrażeń korzystali z przejażdżek bryczkami. Dużą atrakcją okazały się przejażdżki ciągnikiem TIR-a. Kolejka chętnych ustawiała się do samego końca trwania festynu. Był też wielki dmuchany zamek, w którym dzieci mogły się bezpiecznie wyszaleć. Można było poskakać na trampolinie czy popływać w „suchym basenie”. Hitem okazało się też stoisko z watą kolorową cukrową. Miłą niespodziankę przygotował były wychowanek Domu Dziecka w Bodzewie, a obecnie sędzia piłki siatkowej klasy międzynarodowej Antoni Kuś, który przygotował minikonkurs wiedzy o piłce siatkowej. Zwycięzca otrzymał koszulkę polskiej reprezentacji piłki siatkowej.
Wyjątkowym wydarzeniem, które rozkołysało wszystkich, był koncert grupy „KAPSTEL”. Zagrane przez muzyków standardy bluesowe, wraz ze świetnymi solówkami, zostały gorąco przyjęte przez uczestników festynu. A popisowy „Perfect Stranger” Deep Purple na długo utkwił w głowach bawiących się na festynie.
Przez cały czas trwania zabawy uczestnicy festynu częstowali się przygotowanymi przez organizatorów kiełbaskami z grilla, przepysznym bigosem przygotowanym przez panie kucharki z domu dziecka oraz herbatą i kawą. Długa kolejka ustawiała się też do kuchni polowej z grochówką, którą przywiozły Leśne Diabły z Brzedni.
Dyrektor PCPR w Gostyniu podziękował rodzicom zastępczym za codzienny trud wychowywania dzieci wymagających wsparcia. Podziękował też wszystkim organizatorom za świetnie zorganizowaną imprezę, która przyniosła wiele radości i wrażeń nie tylko dzieciom, ale ich rodzicom i opiekunom. Na koniec wśród wszystkich uczestników gier i zabaw festynowych rozlosowano zestawy upominków. Wszyscy uczestnicy festynu zostali obdarowani „niespodziewankami”. Wśród nich były sprzęt AGD, sprzęt RTV, sprzęt turystyczny i sportowy, artykuły i przybory szkolne, zabawki i pluszaki – przytulanki, słodycze i inne wesołe prezenty.
Spotkanie było też okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy rodzinami zastępczymi oraz kandydatami na rodziców zastępczych. Rozmawiano też – w luźnej festynowej atmosferze, choć na tematy bardzo poważne - z psychologami, pedagogami i pracownikami socjalnymi. Rodziny zastępcze oglądały też dom dziecka, w którym przewodnikami byli wychowawcy i wychowankowie.
Udana i wesoła zabawa trwała od rana aż do godzin popołudniowych.
Specjalne podziękowania za perfekcyjne przeprowadzenie tej wspaniałej imprezy i przygotowanie „niespodziewanek” należą się pracownikom i wychowankom Domu Dziecka w Bodzewie oraz wspierającej ich kadrze PCPR w Gostyniu i wolontariuszom Stowarzyszenia „Dziecko”.
Podziękowania należą się szkole tańca „Desperado” za budzący podziw pokaz tańca, „GW Bogusławski” za romantyczne przejażdżki po Bodzewie, miłośnikm ciężkich i szybkich motocykli z Black Legion Gostyń za niesamowitą atmosferę, którą wywołali swoim przyjazdem, Mariuszowi Bajerowi z „ALMAR – Transport – Spedycja” za dostarczenie sportowych motocykli i użyczenie TIR-a, a Wojciechowi Sneli za kierowanie tym wielkim pojazdem, kapeli „KAPSTEL” ze Śremu za wspaniały koncert zagrany w warunkach prawdziwie polowych oraz kadrze Bonifraterskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Piaskach, wspieranej przez pana Tomka za bezpieczną naukę posługiwania się bronią i możliwość sprawdzenia celnego oka, Amatorskiemu Klubowi Żużlowemu „Sparta” ze Śremu za prezentację motocykli speedway’a, firmie ROMOS z Gostynia za zamek dmuchany, firmie Anette z Łęki Wielkiej za stanowisko z watą cukrową oraz zabawy na trampolinie i w „suchym basenie”, Salonom Meblowym „MIRAGE” za namiot koncertowy, Ośrodkowi Szkolenia Sportowego w Brzedni za kuchnię polową wypełnioną grochówką, Gminnemu Ośrodkowi Kultury za nagłośnienie festynu i koncertu i Antoniemu Kusiowi za quiz sportowy i wspaniałą nagrodę.
Radość całych rodzin ze wspólnej zabawy, a zwłaszcza uśmiech dzieci - to najwspanialsza nagroda.
Źródło: Stowarzyszenie Dziecko