Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli, Przedszkole „Raj Psotników” w Pogorzeli oraz Młodzieżowa Świetlica Środowiskowa w Pogorzeli otrzymały honorowe tytuły „MIKOŁAJA 2019” za przygotowanie paczek świątecznych dla dzieci z najuboższych rodzin.
W ramach prowadzonej powiatowej akcji charytatywnej „MIKOŁAJE 2019” uczniowie i nauczyciele ZSOiZ w Pogorzeli oraz przedszkolaki i wychowawcy objęli patronatem dzieci z rodzin najuboższych oraz osoby starsze, samotne i niepełnosprawne, i przygotowali dla nich duże świąteczne paczki pod choinkę. Do akcji włączyli się też mieszkańcy gminy. Przygotowano 22 paczki.
W czasie spotkań podsumowujących działania przedstawiciel organizatorów akcji „MIKOŁAJE 2019”: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” wręczył pogorzelskim Mikołajom pamiątkowe dyplomy oraz podziękował za przyłączenie się do działań wspierających innych, potrzebujących: - „Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wsparli pomysł obdarowania paczkami dzieci oraz osoby starsze, samotne i niepełnosprawne, które nie mogą liczyć na prezent pod choinką. Szczególne podziękowania przekazuję młodym i najmłodszym wolontariuszom, którzy pokazali wspaniałe serca. I cieszę się, że pedagodzy z obu placówek oświatowych dbają też o rozwijanie u swoich wychowanków postaw altruistycznych.
W spotkaniach wziął udział Burmistrz Pogorzeli Piotr Curyk, który przyłączył się do podziękowań dla wolontariuszy i darczyńców.
Paczki trafiły do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pogorzeli, którego pracownicy dyskretnie przekazali je rodzicom, by Ci umieścili te prezenty pod choinką w swoich domach. Wręczyli też prezenty osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym. Kolejne paczki przekazali potrzebującym wolontariusze Stowarzyszenia „DZIECKO” i PCPR w Gostyniu.
W ramach autorskiego projektu „MIKOŁAJE 2019” wolontariusze z całego powiatu gostyńskiego przygotowali 403 duże paczki świąteczne dla dzieci z najuboższych rodzin oraz dla osób starszych, samotnych, schorowanych i niepełnosprawnych z powiatu gostyńskiego. W realizację projektu, prowadzonego już dwunasty rok z rzędu przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO”, włączyły się szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe, mieszkańcy powiatu oraz firmy sektora gospodarczego i ich pracownicy oraz ośrodki pomocy społecznej. Poszczególni uczestnicy akcji obejmowali swoim patronatem konkretne dzieci lub seniorów i przygotowali dla nich paczki lub fundowali prezenty od obuwia, art. spożywczych, środków czystości, artykułów i przyborów szkolnych, gier edukacyjnych, książek, kocy po mnóstwo słodyczy i maskotek oraz wielu innych ważnych dla rzeczy, z których wolontariusze PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” składali paczki.
Jak zaznacza koordynator projektu Hanna Czwojda: - „Paczki te następnie trafiły do podopiecznych ośrodków pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie oraz Stowarzyszenia „DZIECKO”, a także do osób potrzebujących wskazywanych przez samych wolontariuszy. W przypadku dzieci paczki te otrzymali rodzice, którzy, budując swój autorytet, wręczą te paczki dzieciom pod choinkę w czasie Świąt Bożego Narodzenia. A to po to, by dzieci, obdarowane przez swoich rodziców, nie utrwalały obrazu swojej rodziny, jako gorszej, by nie czuły się gorzej, gdy inne dzieci chwalą się po świętach swoimi prezentami. Do osób starszych niepełnosprawnych paczki dowieźli wolontariusze z ośrodków pomocy społecznej, PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO”.
Akcja jest anonimowa, obdarowywany nie poznaje danych swego darczyńcy, a osoba przygotowująca paczkę – nazwiska obdarowywanego. Listy i paczki opatrzone są kodem i określeniem płci oraz wieku dziecka lub osoby starszej. Darczyńca, który decyduje się wziąć udział w akcji i przygotować dla kogoś paczkę, ma okazję wcielić się w dobrego ducha. To sam darczyńca też decyduje o tym, co może sprawić radość dziecku lub osobie w potrzebie. – „W Powiecie Gostyńskim uszczęśliwianie dzieci i osób będących w potrzebie jest możliwe dzięki wspaniałym mieszkańcom. Okazuje się, że wystarczyło ogłosić, że pomaganie może być twórcze, radosne i może przynosić radość i satysfakcję także samym pomagającym, a ludzie zarażeni optymizmem poświęcili swój czas oraz podeszli do akcji z pasją, i efekt jest piękny i prawdziwie świąteczny” – dodaje dyrektor PCPR w Gostyniu. We wszystkich dwunastu edycjach projektu przekazano już ponad cztery i pół tysiąca paczek świątecznych.
Źródło: Stowarzyszenie „DZIECKO”