Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poniecu, Stowarzyszenie "Dziecko" i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu zorganizowały specjalistyczne szkolenie (31 października 2014) dla pracowników oświaty. Było one poświęcone procedurze „Niebieskie Karty”. Szkolenie prowadził certyfikowany („Niebieska Linia”) specjalista interwencji i pomocy psychologicznej.
Szkolenie było one poświęcone procedurze „Niebieskie Karty”, której głównym celem jest przerwanie przemocy i zapewnienie bezpieczeństwa osobom doznającym przemocy. Szkolenie w Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Poniecu prowadził certyfikowany („Niebieska Linia”) specjalista interwencji i pomocy psychologicznej.
Prócz członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Poniecu (policjanci, pracownicy socjalni, pedagodzy, nauczyciele, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pielęgniarki, przedstawiciele organizacji pozarządowych, kuratorzy i wiceburmistrz) w szkoleniu uczestniczyli też nauczyciele Szkoły Podstawowej w Poniecu oraz Gimnazjum Publicznego w Poniecu.
Omawiano działania, które należy podjąć w przypadku zgłoszenia przemocy lub pojawienia się podejrzenia, że ktoś jej doświadcza. Wskazywano na sposoby reagowania, udzielania wsparcia i pomocy tym, którzy jej doznają i ich rodzinom.
Część szkolenia poświęcono zjawisku agresji w szkole, zwłaszcza rówieśniczej. Wskazywano na działania, które pozwalają skutecznie przeciwdziałać tej agresji.
Po udzieleniu pomocy dziecku lub innej ofierze przesyła się niezwłocznie formularz "Niebieskiej Karty" do Zespołu Interdyscyplinarnego, działającego przy ośrodku pomocy społecznej w każdej gminie. Specjaliści powołani do tego Zespołu weryfikują zgłoszenie i, w przypadku potwierdzenia się informacji o wystąpieniu przemocy, podejmują działania osłonowe i pomocowe, skierowane do ofiar przemocy oraz naprawcze, adresowane do sprawców.
Procedura ta jest prowadzona niezależnie od postępowania prokuratorskiego czy prowadzonego przez policję, wyjaśniającego, czy doszło do złamania prawa i popełnienia przestępstwa przeciwko osobom bliskim.
Jeżeli doznajesz przemocy – pamiętaj, nie jesteś sam(a)!
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"