W czasie specjalistycznego szkolenia (16.11.14 r.) dla członków Zespołu Interdyscyplinarnego Gminy Borek Wlkp., zajmującego się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie rekomendowano nowe formy i możliwości współdziałania specjalistów z różnych resortów.
Omawiano sytuacje problemowe, występujące w czasie konkretnych działań, a wynikające z nieprecyzyjnych przepisów, niewystarczających środków, czy też braku współdziałania między przedstawicielami niektórych resortów. Wskazywano na skuteczniejsze sposoby reagowania, udzielania wsparcia i pomocy tym, którzy jej doznają i ich rodzinom.
Wiele uwagi poświęcono problemom towarzyszącym interwencyjnym odbiorom dzieci w sytuacjach zagrożenia ich życia oraz skuteczniejszemu oddziaływaniu na osoby stosujące przemoc. Zgodnie też uznano, że najskuteczniejszą metodą zakończenia przemocy w rodzinie jest prawidłowe przeprowadzenie interwencji wobec sprawcy. A później, już na etapie naprawczym, wspieranie go w zmianie swoich zachowań.
Szkolenie zorganizował Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Szkolenie przeznaczone było dla członków Zespołu Interdyscyplinarnego Gminy Borek Wlkp. (przedstawicieli policji, pomocy społecznej, oświaty, ochrony zdrowia, Urzędu Miejskiego, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, kuratorów, pracowników socjalnych, pedagogów, pielęgniarek, przedstawicieli organizacji pozarządowych). Było one także poświęcone doskonaleniu stosowania procedury „Niebieskie Karty”, której głównym celem jest przerwanie przemocy i zapewnienie bezpieczeństwa osobom doznającym przemocy. Szkolenie prowadził certyfikowany („Niebieska Linia”) specjalista interwencji i pomocy psychologicznej. Część spotkania poświęcona była też wymianie doświadczeń i dobrych praktyk.
Po udzieleniu pomocy dziecku lub innej ofierze przesyła się niezwłocznie formularz "Niebieskiej Karty" do Zespołu Interdyscyplinarnego, działającego przy ośrodku pomocy społecznej w każdej gminie. Specjaliści powołani do tego Zespołu weryfikują zgłoszenie i, w przypadku potwierdzenia się informacji o wystąpieniu przemocy, podejmują działania osłonowe i pomocowe, skierowane do ofiar przemocy oraz naprawcze, adresowane do sprawców.
Procedura ta jest prowadzona niezależnie od postępowania prokuratorskiego czy prowadzonego przez policję, wyjaśniającego, czy doszło do złamania prawa i popełnienia przestępstwa przeciwko osobom bliskim.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko" - opracowanie własne