Poznawanie kultury i tradycji regionalnej, sięganie do korzeni naszych małych ojczyzn, to ważny element składający się na naszą tożsamość. Doceniając przeszłość, Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „RADOŚĆ” realizuje projekt dla dzieci i młodzieży „Poznajemy dorobek kulturowy regionu i bogactwo naszej małej ojczyzny”.
Projekt zakłada przybliżenie młodym ludziom kultury naszego regionu. Odbyło się już pierwsze - niezwykłe, jak podkreślają jego młodzi uczestnicy – spotkanie. Poprowadziła je, na zaproszenie Stowarzyszenia „RADOŚĆ”, Beata Kabała, rodowita Biskupianka specjalistka haftu biskupiańskiego.
- Pani Beata opowiadała nam o tradycji i kulturze Biskupizny. Podczas warsztatów mogłyśmy przymierzyć różne stroje, zobaczyć jak wygląda kopka biskupińska. Dowiedziałyśmy się, jak się ją układa. Dziękujemy pani Beacie za ciekawe zajęcia, dzięki którym poczułyśmy się jak rodowite Biskupianki i mogłyśmy poznać folklor naszego regionu – relacjonuje jedna z uczestniczek zajęć w Stowarzyszeniu „RADOŚĆ”. Najbardziej znanym elementem ubioru jest nakrycie głowy kobiet. Panny nosiły na głowie czepek z koronkowymi skrzydłami tzw. kopkę, mężatki - czepce obwiązywane jedwabną chustą zwaną jedwabnica. Na święta i wesela mężatki zakładały budy, czyli kopki nakryte chustami. Obrzędowym nakryciem głowy na chrzciny czy wesele była klapica, czyli czepiec z przypiętymi z tyłu wstęgami.
Dagmara Rucińska ze Stowarzyszenia „RADOŚĆ” dodaje: - Oprócz poznania strojów regionalnych Biskupizny, uczestnicy zajęć mogli popróbować swoich sił w grze na dudach i na biskupiańskich skrzypkach. Poznali też historię tej wyjątkowej i charakterystycznej dla naszego regionu kultury.
Projekt dla dzieci i młodzieży, w ramach którego będą odbywać się kolejne zajęcia i wyjazdy, jest organizowany dzięki dofinansowaniu Powiatu Gostyńskiego, uzyskanemu w ramach otwartego konkursu ofert. Wsparcia udzieliło też Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Źródło: Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Radość"