Zespół Fundacji Kompas udostęnił raport z badań potrzeb migrantów powrotnych, który jest zwieńczeniem naszej kilkumiesięcznej pracy w ramach projektu „Kompas na Migrantów realizowanego przy wsparciu finansowym Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Województwa Małopolskiego.
Prowadzone przez nas badania miały na celu poznanie indywidualnych doświadczeń osób, które powróciły do Polski z emigracji. W tym celu zorganizowałyśmy spotkanie fokusowe, podczas którego migranci mogli podzielić się swoimi historiami. Stworzyłyśmy również ankietę badającą potrzeby tej grupy i przeprowadziłyśmy ją na grupie 30 osób, które posiadają doświadczenia migracyjne.
Zebrane wyniki wskazują na to, że osoby wracające z emigracji przywożą ze sobą duży kapitał ekonomiczny i ludzki, który chcą wykorzystać w Polsce. Jednocześnie, aby mogło zostać to zrealizowane potrzebują wsparcia od urzędów pracy w zakresie poszukiwania zatrudnienia oraz uzyskiwania rzetelnej informacji na temat potrzebnych im dokumentów z zagranicy.
Warto zwrócić również uwagę, że migranci, jak pokazują zebrane dane, zmagają się niejednokrotnie z tzw. powrotnym szokiem kulturowym. Na nowo muszą przyzwyczaić się do życia w Polsce, co wiąże się niejednokrotnie z niższą stopą życiową. Szczególną trudnością okazuje się być ponowne przystosowanie się do rzeczywistości kulturowej w Polsce – mentalności ludzi, kultury jazdy, czy poszanowania dla przestrzeni miejskiej.
Warto pamiętać, że wspierając migrantów w ponownej adaptacji sprzyjamy wykorzystywaniu nabytego za granicą kapitału i generowaniu pozytywnych zmian społecznych i ekonomicznych w Polsce.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami naszych badań zawartych w załączonym raporcie.
Serdecznie pozdrawiamy
Zespół Fundacji Kompas
Pobierz
-
20151115165052_0_FundacjaKompasRaport.pdf
pdf ・782.67 kB
Źródło: Fundacja Kompas