Sytuacja mieszkaniowa to jeden z najważniejszych problemów życiowych. Tak twierdzi co czwarta osoba mieszkająca w Polsce.
Problemy mieszkaniowe to jedne z najpoważniejszych dzisiejszych wyzwań dla Polek i Polaków. Poza inflacją i niskimi zarobkami oraz niesprawnym systemem ochrony zdrowia to właśnie brak mieszkania lub złe warunki mieszkaniowe są najczęściej wskazywanymi problemami – tak wynika z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Fundacji Habitat for Humanity Poland.
Co więcej – sytuacja ta jeszcze się pogarsza. Rosną koszty utrzymania mieszkania (dotyczy to 76% osób badanych), nie widać również perspektyw na poprawę tej sytuacji. Należy zwrócić również uwagę na rosnący odsetek osób, które nie są w stanie w odpowiedni sposób ogrzać mieszkania. Ten problem na przestrzeni lat stawał się coraz poważniejszy i obecnie jest drugim najczęściej wskazywanym problemem mieszkaniowym.
Dla Fundacji Habitat for Humanity Poland to okazja na publiczne zwrócenie uwagi na kwestie, które dotykają osobiście tak wielu osób.
– W obliczu ogromnych potrzeb należy zwrócić uwagę na konieczność wprowadzania nowych rozwiązań zwłaszcza w obszarze najmu społecznego, np. społecznych agencji najmu – podkreśla Katarzyna Przybylska z Fundacji Habitat for Humanity Poland.
Z przeprowadzonych badań wynika, że większość osób rozważyłaby wynajem mieszkania zamiast decyzji o kupnie własnej nieruchomości, gdyby stawka czynszu była znacząco niższa niż wysokość raty kredytu hipotecznego. Poparcie znajduje też finansowanie ze środków publicznych budownictwa mieszkań na wynajem – zarówno dostępnych dla wszystkich osób zainteresowanych i z możliwością wykupu, jak i takich o obniżonym czynszu dla osób o niższych dochodach bez możliwości wykupu.
Rezultaty przeprowadzonych przez Fundację badań wpisują się w dostrzegany w Polsce kryzys mieszkaniowy. Fundacja Habitat for Humanity Poland od lat nie tylko promuje rozwiązania systemowe w zakresie poprawy sytuacji mieszkaniowej, lecz także jest na pierwszej linii i wspiera osoby zmagające się z trudnościami – dodaje Katarzyna Przybylska.
Zachęcamy do lektury całego raportu: