Dla Janusza Bastera społeczeństwo obywatelskie to potok o swobodnym nurcie, nie wyklucza to jednak konieczności systematycznej pracy na rzecz koordynacji działań jego uczestników.
10 czerwca w Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się ostatnie przed wakacjami konwersatorium „Samoorganizacja społeczeństwa polskiego: Trzeci Sektor w jednoczącej się Europie”. Prof. Piotr Gliński z IFiS PAN zapowiedział wznowienie cyklu w nowym roku akademickim, choć przyznał, że nie wiadomo jeszcze w jakim terminie.
Konwersatorium poświęcone było problemowi dialogu w społeczeństwie obywatelskim w Polsce, jednak tym razem nie pod kątem obecnego jego stanu (zdiagnozowanego dzięki badaniom), ale potencjalnych możliwości rozwoju. Janusz Baster wygłosił referat pt. „Infrastruktura obywatelska jako warunek budowy państwa obywatelskiego”. Przedstawił w nim autorską wizję rozwoju instytucji, dzięki którym możliwy będzie rozwój społeczeństwa i państwa obywatelskiego. Koncepcja Janusza Bastera opiera się na istniejących modelach zarządzania organizacją czy projektem, jednocześnie jest jednak potwierdzona doświadczeniem autora zebranym podczas lat pracy w organizacjach pozarządowych i instytucjach obywatelskich.
Punktem wyjścia była dla niego konstatacja, że wbrew opiniom o słabości społeczeństwa obywatelskiego, w Polsce podejmowane jest wiele cennych inicjatyw obywatelskich, jednak ich słabą stroną jest brak koordynacji działań. Budowa społeczeństwa obywatelskiego można, zdaniem Bastera, rozpisać, jak każde inne działanie długofalowe, na cykle działań takich jak: diagnozowanie, planowanie, podejmowanie decyzji, realizacja działań, ocena, monitoring itp. W realizację poszczególnych etapów powinny włączać się organizacje, instytucje i jednostki. W celu koordynacji tych działań można wykorzystać Internet. Janusz Baster ma zamiar zrealizować ten pomysł i stworzyć miejsce w przestrzeni wirtualnej, które ułatwi wymianę informacji. Aby jednak porozumienie między różnymi aktorami społecznymi było możliwe, konieczna jest wspólny, zrozumiały dla wszystkich, język. Prezentacji pojęciowość, która pozwoli przezwyciężyć nieporozumienia wynikające z różnic między żargonami poszczególnych środowisk, poświęcona była znaczna część wystąpienia Janusza Bastera.
Koncepcja Janusza Bastera spotkała się z pozytywnym przyjęciem, choć niektóre kwestie (np. rozumienie polityki jako troski o dobro wspólne bez uwzględniania walki o władzę) wywołały ożywione dyskusje. Można mieć nadzieję, że entuzjazm dla tego pomysłu nie opadnie, kiedy podjęta zostanie próba jego realizacji.
Źródło: inf. własna