Potencjał Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę do budowania kapitału żelaznego
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę jest dużą organizacją o zdywersyfikowanych źródłach pozyskiwania środków finansowych. Jej roczny budżet wynosi 17 mln zł ( 2021 rok). Od 2013 roku systematycznie prowadzi działania fundrasingowe, które mają zapewnić stabilność finansową i ciągłość prowadzonych działań statutowych.
W 2018 roku Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaczęła rozważać założenie kapitału żelaznego, aby wzmocnić bezpieczeństwo finansowe organizacji. Niestety na rynku polskim nie ma zbyt wielu organizacji, dla których kapitał żelazny jest opcją zarządzania budżetem, a przez to nie ma szeroko dostępnych danych na ten temat. Dlatego, korzystając z możliwości sfinansowania działań ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach Rządowego Programu Rozwoju Instytucji Obywatelskich na lata 2018-2030 Fundacja postanowiła przeprowadzić całościową analizę opcji budowania kapitału żelaznego oraz późniejszego zarządzania nim.
Celem projektu jest całościowa analiza zasadności i metod pozyskania kapitału żelaznego dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Analiza obejmie m.in.
- rozpoznanie istnienia i funkcjonowania kapitałów żelaznych w III sektorze oraz w biznesie w Polsce i zagranicą (desk research, benchmarking),
- cele założenia kapitału żelaznego w FDDS,
- przewidywany wpływ kapitału na stabilność finansową organizacji w zależności od jego wysokości,
- opcje i procedury zarządzania kapitałem i jego reinwestowania, w tym systematycznego wzrostu kapitału,
- opracowanie wariantów przeznaczenia środków z przychodów z kapitału żelaznego w zależności od jego wysokości i wybranych metod inwestycyjnych.
Przed podjęciem decyzji o założeniu kapitału żelaznego, Fundacja chciała lepiej poznać kontekst i korzyści płynące z takiego rozwiązania. Przygotowanie takiej wstępnej, całościowej analizy miało na celu rozpoznanie funkcjonalności zakładania kapitału żelaznego w FDDS w odniesieniu do celów statutowych organizacji: zapewnienia stabilnej i ciągłej pomocy bezpośredniej (stacjonarna pomoc psychologiczna, psychiatryczna, prawna i socjalna dla rodzin dzieci krzywdzonych lub zagrożonych krzywdzeniem) oraz pomocy pośredniej (pomoc telefoniczna i online dla dzieci w ramach telefonu zaufania 116 111 oraz telefoniczna pomoc dla rodziców i nauczycieli w telefonie 800 100 100).
Całościowa analiza zasadności i metod pozyskania kapitału żelaznego dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dostępna jest na stronie fdds.pl
Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę